Past results

Race results featuring Darley-sired horses. Use the filters below to help you find exactly what you are looking for.

Races are listed in local time.

Friday, 18 September 2020

Racecourse Time Race Distance Horse Results
CANBERRA (AUS) 14:35 Maiden Handicap
1000m
Wholesome Delight (AUS)
3  F  Exceed and Excel (AUS) / Sultry Feeling (AUS) (Encosta de Lago (AUS))
Breeder: Gooree Park Stud Pty Ltd
Owner: Gooree Stud (Mgr: E M Cojuangco)
Trainer: G Waterhouse & A Bott
Won/11
GEELONG (AUS) 13:30 3yo Maiden
1321m
Love Sensation (AUS)
3  F  Night of Thunder (IRE) / Ithacan Queen (NZ) (Savabeel (AUS))
Breeder: Mr P Raftopoulos
Owner: P J Raftopoulos
Trainer: K L Corstens
Won/13

Thursday, 17 September 2020

Racecourse Time Race Distance Horse Results
CHELMSFORD CITY (GB) 19:30 Handicap 3YO+
1 mile
Laurentia (IRE)
4  F  Iffraaj (GB) / Brynica (FR) (Desert Style (IRE))
Breeder: Corduff Stud & T. J. Rooney
Owner: Doolan, Edwards & Hayes
Trainer: D K Ivory
Won/9
FLORENCE (ITY) 16:00 Maiden 2YO
1500m
Ginger Beer (IRE)
2  F  Buratino (IRE) / Grid Lock (IRE) (Van Nistelrooy (USA))
Breeder: A. Sexton
Owner: Sc Larac
Trainer: Endo Botti Galoppo Snc
Won/11
HIPODROMO CHILE (CHI) 20:02 3YO+ Handicap
1000m
Gin (CHI)
6  C  Authorized (IRE) / Taihedian (CHI) (Merchant of Venice (USA))
Breeder: Haras Las Camelias
Owner: Por Ti Negrita
Trainer: Rodrigo Muñoz M.
Won/15
KEMBLA GRANGE (AUS) 13:25 Handicap
1500m
Highmaster (AUS)
4  G  Poet's Voice (GB) / She's Streetsahead (AUS) (Street Sense (USA))
Breeder: Superhorse Trust
Owner: Superhorse (Mgr: R S Williams)
Trainer: John Thompson
Won/6
16:35 Handicap
1200m
Patrolling (AUS)
3  G  Epaulette (AUS) / Probationary (AUS) (Northern Meteor (AUS))
Breeder: Bridsan Bloodstock
Owner: Tricolours Racing & Syndications Pty Ltd (Mgr: J F Moss), A C Lloyd Jones, C C Pickford, D P Losurdo, H P Nairn, P N Simpson-Morgan, B A Rickard, P N Quinn, Pascal Racing (Mgr: J T Wade), Double Down (Mgr: B L Sullivan), T R C 1 (Mgr: J F Moss) & G T C (M
Trainer: Joseph Pride
Won/8
17:15 Handicap
1500m
Obelos (GB)
5  G  New Approach (IRE) / Dahama (GB) (Green Desert (USA))
Breeder: Al Asayl Bloodstock Ltd
Owner: Dr L A Wallace & Mrs K L Ponsonby
Trainer: James Ponsonby
Won/13
MADRID (SPA) 21:35 Conditions
1900m
Hold on Now (IRE)
4  F  Farhh (GB) / First Embrace (IRE) (Dubawi (IRE))
Breeder: Godolphin
Owner: YEG. LOS ARCANGELES
Trainer: G. ARIZKORRETA
Won/5
NAAS (IRE) 16:15 Maiden 2YO
5f
Giselles Thunder (IRE)
2  F  Night of Thunder (IRE) / Suggest (IRE) (Raven's Pass (USA))
Owner: Brendan Keogh
Trainer: Gavin Patrick Cromwell
Won/10
PONTEFRACT (GB) 14:50 Handicap 3YO+
2m 1¼f
Good View (IRE)
3  F  Dubawi (IRE) / Jadhwah (GB) (Nayef (USA))
Breeder: Shadwell Estate Company Limited
Owner: Mr D O'meara
Trainer: David O'Meara
Won/7
TOWONG (AUS) 17:25 Handicap
1000m
Sylvester (AUS)
5  G  Epaulette (AUS) / Beau Vallon (AUS) (Lonhro (AUS))
Breeder: Mrs CB Remond
Owner: Inspire (Mgr: M R Ahrens) & Epsom Lodge (Mgr: M R Ahrens)
Trainer: Sharlee Hoffman
Won/13
YARMOUTH (GB) 15:40 Novice 2YO
1 mile
Forest Falcon (IRE)
2  C  Raven's Pass (USA) / Malmoosa (IRE) (Shamardal (USA))
Breeder: Roundhill Stud
Owner: Sheikh Hamdan Bin Mohammed Al Maktoum
Trainer: Mark Johnston
Won/4

Wednesday, 16 September 2020

Racecourse Time Race Distance Horse Results
BALAKLAVA (AUS) 15:05 Balaklava Cup (Listed) Open Quality
1600m
Winning Partner (AUS)
5  G  Dawn Approach (IRE) / Lady Frere (AUS) (Johannesburg (USA))
Breeder: Glenelg Park
Owner: Glenvallen Investments Pty Ltd (Mgr: F L Li) & Seymour Bloodstock (Mgr: D S Thomas)
Trainer: T & C McEvoy
Won/16
BEVERLEY (GB) 16:35 Handicap 3YO+
5f
Indian Sounds (IRE)
4  G  Exceed and Excel (AUS) / Sarinda (GB) (Dubawi (IRE))
Breeder: Godolphin
Owner: Robert Bradley & P T Midgley
Trainer: P Midgley
Won/11
CORK (IRE) 13:00 Handicap 2YO
6f
No Patience (IRE)
2  C  Epaulette (AUS) / Saint Lucia (IRE) (Whipper (USA))
Breeder: Mary O'Riordan & John Kingston
Owner: Seamus McGrath
Trainer: Andrew Slattery
Won/9
15:50 Handicap 3YO
1 mile
McCabe (IRE)
3  G  New Approach (IRE) / Fields of May (IRE) (Intense Focus (USA))
Breeder: J. S. Bolger
Owner: Mrs J S Bolger & D Bernie
Trainer: J S Bolger
Won/10
FONTAINEBLEAU (FR) 15:52 4yo+ Handicap
1200m
Muttrah Fort (FR)
6  G  Dubawi (IRE) / Sabratah (GB) (Oasis Dream (GB))
Breeder: Guy Heald
Owner: GUY HEALD
Trainer: HA. PANTALL
Won/18
17:35 3yo Handicap
1200m
Svolta (FR)
3  F  Rio de la Plata (USA) / Settala (FR) (Iron Mask (USA))
Breeder: M. Alexandre Miceli
Owner: ALEXANDRE MICELI
Trainer: P. VAN DE POELE (S)
Won/12
18:05 Grand Prix de Fontainebleau (Listed) 4yo+ m Conditions
2000m
All Rumours (FR)
4  F  Shamardal (USA) / Aquamarine (JPN) (Deep Impact (JPN))
Breeder: Dayton Investments Limited
Owner: BALLYMORE THOROUGHBRED LTD
Trainer: X. THOMAS-DEMEAULTE (S)
Won/5
HAPPY VALLEY (HK) 19:45 Handicap
1200m
Shamport (AUS)
6  G  Shamardal (USA) / Port Providence (GB) (Red Ransom (USA))
Breeder: Rosemont Stud
Owner: Winnie Law Wing Yin
Trainer: C Fownes
Won/9
MILAN (ITY) 15:50 Maiden 2YOC&G
1600m
Resident Evil (IRE)
2  C  Golden Horn (GB) / Salt Rose (GB) (Sleeping Indian (GB))
Breeder: M. Marcella & Miee Foley
Won/9
16:30 Handicap 3YO+
1400m
Mutineer (GB)
6  G  Sepoy (AUS) / Violet (IRE) (Mukaddamah (USA))
Breeder: Stourbank Stud
Won/11
17:10 Maiden 2YOF
1600m
Morellina (GB)
2  F  Poet's Voice (GB) / Maschera d'Oro (GB) (Mtoto (GB))
Breeder: Azienda Agricola Razza Del Sole SRL
Won/12
SETTAT (MOR) 13:05 Conditions 3YO
1100m
No Mercy (GB)
3  C  Sepoy (AUS) / Isola Verde (GB) (Oasis Dream (GB))
Breeder: Mr & Mrs P. Hopper & Mr & Mrs M. Morris
Owner: KARIMINE M'HAMMED
Trainer: LAPLANCHE ROBERT CHRISTIAN
Won/9
YARMOUTH (GB) 16:20 Handicap 3YO+
1 mile
Nicklaus (GB)
5  G  Exceed and Excel (AUS) / Nianga (GER) (Lomitas (GB))
Breeder: Stiftung Gestut Fahrhof
Owner: Highclere Thoroughbred Racing - Nickla
Trainer: William Haggas
Won/8
16:50 Handicap 3YO
1 mile
Dashing Roger (GB)
3  G  Fast Company (IRE) / Croeso Cusan (GB) (Diktat (GB))
Breeder: Mr R R Evans
Owner: Ron Spore & Exors Late Stephanie Olive
Trainer: W Stone
Won/9

Tuesday, 15 September 2020

Racecourse Time Race Distance Horse Results
CONCEPCION (CHI) 18:15 Handicap 3YO+
1000m
Soda Stereo (CHI)
6  C  Fast Company (IRE) / Edie Superstar (USA) (Forestry (USA))
Breeder: Haras Convento Viejo
Owner: Reinaldo Bello B.
Trainer: Luis Leal J.
Won/11
KEMPTON (GB) 15:55 Maiden 2YOf
7f
Lovely Breeze (IRE)
2  F  Sepoy (AUS) / Power of Light (IRE) (Echo of Light (GB))
Breeder: Rabbah
Owner: Dr Ali Ridha
Trainer: Hugo Palmer
Won/14
18:10 Maiden 3/5YO
1 mile
Habit Rouge (GB)
3  G  Helmet (AUS) / Hurricane Harriet (GB) (Bertolini (USA))
Breeder: Mrs K. E. Collie
Owner: Ambrosiana Racing & Partner
Trainer: M Botti
Won/8
18:40 Handicap 3YO+
1m 4f
Myseven (IRE)
3  F  Golden Horn (GB) / Anaamil (IRE) (Darshaan (GB))
Breeder: Godolphin
Owner: Sheikh Ahmed Al Maktoum
Trainer: S Crisford
Won/8
TIPPERARY (IRE) 14:35 Maiden 3YO+
1m 1f
Magic Chegaga (IRE)
3  F  Teofilo (IRE) / Moving Heart (IRE) (Anabaa (USA))
Breeder: Moyglare Stud Farm
Owner: Moyglare Stud Farm
Trainer: D K Weld
Won/13

Monday, 14 September 2020

Racecourse Time Race Distance Horse Results
COMPIEGNE (FR) 16:10 3yo Handicap
2000m
Bintana (FR)
3  F  Iffraaj (GB) / Chalnetta (FR) (Oratorio (IRE))
Breeder: Benoit Chalmel
Owner: ECURIE SABA
Trainer: P&J. BRANDT (S)
Won/9
HAMILTON (AUS) 14:00 3yo+ Maiden
1200m
Vesnina (AUS)
5  F  Helmet (AUS) / Myskina (AUS) (Xaar (GB))
Breeder: Bridsan Bloodstock
Owner: G W Parkin, K M Elford, W P Parkin, Mrs K A Fox, M L Fox, R Singleton, B J Devlin, Mrs A M Daisley, K J Daisley, W Wrout & N W Marshall
Trainer: K M Elford
Won/10
LINGFIELD (GB) 16:25 Handicap 3YO+
1m 4f
A'shamardi (IRE)
3  G  Shamardal (USA) / Twilight Sky (GB) (Authorized (IRE))
Breeder: Rabbah
Owner: Mr Sultan Ali
Trainer: S Crisford
Won/14
16:55 Selling 3YO+
1m 2f
Pioneering (IRE)
6  G  Shamardal (USA) / Oregon Trail (USA) (Gone West (USA))
Breeder: Miss J. Murphy
Owner: Foreign Legion
Trainer: G L Moore
Won/14
MARKOPOULO (GR) 18:00 WFAwP 3YO+
1575m
Bacacarat (IRE)
5  G  Raven's Pass (USA) / Mathuna (IRE) (Tagula (IRE))
Breeder: Mr P. Cosgrove
Won/6
20:01 Handicap 3YO+
1400m
Warm Words (GB)
6  F  Poet's Voice (GB) / Limber Up (IRE) (Dansili (GB))
Breeder: Rabbah Bloodstock Limited
Won/9
MONS-GHLIN (BEL) 21:00 Conditions
1500m
Agent Excel (IRE)
5  G  Exceed and Excel (AUS) / Adalea (GB) (Dalakhani (IRE))
Breeder: Gestut Ohlerweiherhof
Trainer: Olga Laznovsk
Won/8
MORUYA (AUS) 14:40 Handicap
1425m
Scarleo (AUS)
4  G  Helmet (AUS) / Pillow Talk (AUS) (Foreplay (AUS))
Breeder: Redbank North
Owner: Redbank North P/L (Mgr: J Middleton), A G Deleede & M R Abbott
Trainer: K R Dryden
Won/8
SALON DE PROVENCE (FR) 15:30 3yo Handicap
2000m
Miss Roazhon (GB)
3  F  Outstrip (GB) / Roxy Hart (GB) (Halling (USA))
Breeder: Genesis Green Stud Ltd
Owner: ROLLAND CAPOZZI
Trainer: F. ROSSI
Won/8
TAMWORTH (AUS) 15:35 Handicap
1600m
Paavo (AUS)
4  G  Sidestep (AUS) / Lonrose (AUS) (Lonhro (AUS))
Breeder: Ms E Jordan
Owner: P M Jordan & Mrs E J Jordan
Trainer: Ms K Buchanan
Won/8
THIRSK (GB) 13:00 Novice 2YO
7f
Just Frank (GB)
2  G  Epaulette (AUS) / Mabinia (IRE) (Cape Cross (IRE))
Breeder: D. J. Brown
Owner: Billy Parker & Steven Parker
Trainer: J L Eyre
Won/13
15:45 Novice 3YO+f
1m 4f
Lady G (IRE)
3  F  Golden Horn (GB) / Hikari (IRE) (Galileo (IRE))
Breeder: Brucetown Farms Ltd
Owner: Mr Hussain Alabbas Lootah
Trainer: William Haggas
Won/5
TIPPERARY (IRE) 17:00 Handicap 4YO+
7½f
Khafaaq (GB)
5  G  Helmet (AUS) / Mujadil Draw (IRE) (Daggers Drawn (USA))
Breeder: Scuderia Blueberry SRL & Razza Del
Owner: Eight Star Syndicate
Trainer: Andrew Slattery
Won/13
TOULOUSE (FR) 16:00 4yo+ Claimer
2400m
Virka (GB)
4  F  Sepoy (AUS) / Light Impact (IRE) (Fantastic Light (USA))
Breeder: West Stow Stud Ltd
Owner: MME AFRICA CUADRA-LORES
Trainer: C. FERLAND (S)
Won/7
WOLVERHAMPTON (GB) 16:10 Maiden 2YO
6f
Libertine Belle (GB)
2  F  Helmet (AUS) / Cordial (GB) (Oasis Dream (GB))
Breeder: The Cordial Partnership
Owner: Mr J W Parry & Partner
Trainer: S C Williams
Won/10
17:50 Handicap 3YO+
1m ¾f
Bell Heather (IRE)
7  F  Iffraaj (GB) / Burren Rose (USA) (Storm Cat (USA))
Breeder: Tinnakill Bloodstock & Joe Osborne
Owner: Dr Marwan Koukash
Trainer: Patrick Morris
Won/9