Entries

Race entries featuring Darley-sired horses. Use the filters below to help you find exactly what you are looking for.

Races are listed in local time.

Monday, 6 April 2020

Racecourse Time Race Distance Horse
BALLARAT (AUS) 13:00 2yoFillies Maiden
1200m
Foudre (AUS)
2  F  Night of Thunder (IRE) / Ecrivain (AUS) (Peintre Celebre (USA))
Breeder: Mr D Keogh
Owner: Coolock (Mgr: D M Keogh), D J Keogh, G T Keogh, P W Gracie, C O Dahl, Mrs K Hopcraft, J W Simpson, Mj Simpson, Ms A T Patullo & Mrs K S Jackson
Trainer: Matthew Cumani
14:30 3yo Maiden
1400m
Dolci (AUS)
3  F  Brazen Beau (AUS) / Fantome Gris (AUS) (Sebring (AUS))
Breeder: Mr H Newton
Owner: Ga & Mrs W Thornton, Pj & Mrs Ea Hrabar, Rm & Mrs T Snell
Trainer: G A Thornton
14:30 3yo Maiden
1400m
Rising Archie (AUS)
3  G  Dawn Approach (IRE) / She's Archie (AUS) (Archway (IRE))
Breeder: Mr WR Dunn
Owner: Mrs L M Dunn, D T Patterson, Ms S L Dunn, Mrs C P Patterson, Mrs M T Gannon, J A Macleod, W I B Racing, J F Lonsdale, B F Sokolski, Wilawl Go Racing, Mrs K L White, M A White, Mrs T L Hussey & B E Parker
Trainer: P A Preusker
14:30 3yo Maiden
1400m
Stealth Approach (AUS)
3  G  Dawn Approach (IRE) / Miaow (USA) (Storm Cat (USA))
Breeder: Mrs M Hirsch
Owner: E Hirsch & Mrs M Hirsch
Trainer: J P Salanitri
14:30 3yo Maiden
1400m
Translator (AUS)
3  G  Helmet (AUS) / Babel (AUS) (Lonhro (AUS))
Breeder: Burnewang North Pastoral
Owner: P L Campbell, P G Campbell, J P Maltese, S Maltese, S J Nixon, Ms E J Robinson, W Choi, M Anastasiou, C Ferguson, Ms M Hilton, Ms K F Kane, S C M Greene, A M M C Racing, N A Blackiston Thoroughbred Racing Pty Ltd, Mad Roosters & J S K Racing
Trainer: N A Blackiston
QUEANBEYAN (AUS) 13:20 Maiden
900m
At the Helm (AUS)
4  G  Helmet (AUS) / Doubtful Diva (AUS) (Not a Single Doubt (AUS))
Breeder: Mr D Hore-Lacy
Owner: Mrs M A Smith, Ms S J Buckley, Mrs C M Cook, Mrs L E Evans, Ms C Rich, Ms B Morris & Ms J M Kerridge
Trainer: Matthew Smith
13:20 Maiden
900m
Pip's Time (AUS)
3  F  Epaulette (AUS) / Ransom Rose (AUS) (Red Ransom (USA))
Breeder: Mr N Jones
Owner: T A Corkhill, P B Corkhill, P E Corkhill, B T Corkhill, D B Maxwell & P J Morrissey
Trainer: G P Vella
13:55 Maiden
1600m
Opposite (AUS)
4  G  Helmet (AUS) / As Different As (AUS) (Encosta de Lago (AUS))
Breeder: Mr J Allis
Owner: Ms C Ratanasomboon & Ms L P Thomson
Trainer: D J Rolfe
15:15 Handicap
1460m
No Emotion (AUS)
4  G  Helmet (AUS) / Allegretto (AUS) (Anabaa (USA))
Breeder: Hesket Bloodstock
Owner: Thorotek (Mgr: Mrs N K Jarvis), A M James, B J James, B Straw, S Thomas, S A Eaton, R P Barwick, D R Quirk, Mrs T L Quirk, B Uys, R A Barwick, Mrs A L Barwick, W D Stokes, B C Peddle, Mrs J A Peddle, W J O'Neill, D I Barwick, O Roe & Mrs K Roe
Trainer: Natalie Jarvis
16:25 Handicap
1000m
Excitable (AUS)
7  G  Exceed and Excel (AUS) / Coablo (AUS) (Vettori (IRE))
Breeder: Balmerino Racing Partnership Trust
Owner: R P Farrell
Trainer: Ms K Kulic
17:05 Handicap
1000m
Always Roses (AUS)
3  F  Dawn Approach (IRE) / Le Sillage (AUS) (Encosta de Lago (AUS))
Breeder: Torryburn Stud
Owner: Torryburn Stud (Mgr: J S Cornish) & Mrs L Gigante
Trainer: Clare Cunningham
17:05 Handicap
1000m
Pretorius (AUS)
4  G  Exceed and Excel (AUS) / Zauberflote (AUS) (Singspiel (IRE))
Breeder: Darley
Owner: R Sergi, R K Kostadinovski, L Niceski, S Wilson, C Dovna, M Bubanja, Z Draca, J Knight, G M Knight, M Petrovski, R Dimitriev & J Florio
Trainer: G D Neale
SCONE (AUS) 13:05 Maiden Handicap
1100m
Ginger's Voice (AUS)
3  F  Poet's Voice (GB) / Red Strands (AUS) (Strands (AUS))
Breeder: Mrs N Atkinson
Owner: Mrs N A Atkinson & R S Atkinson
Trainer: Brett Thompson
13:05 Maiden Handicap
1100m
Riders Inthe Stand (AUS)
3  F  Poet's Voice (GB) / Ondine Belle (AUS) (Bellotto (USA))
Breeder: R J & J L Slack-Smith
Owner: Dr R J Slack-Smith & Mrs J L Slack-Smith
Trainer: Brett Thompson
14:55 Handicap
1700m
My Desire (AUS)
3  F  Sidestep (AUS) / I Want You (NZ) (Howbaddouwantit (USA))
Breeder: Crowningstone
Owner: Crowningstone (Mgr: M R Thew)
Trainer: Ms K Buchanan
14:55 Handicap
1700m
Predictable Miss (NZ)
3  F  Iffraaj (GB) / Not Surprized (NZ) (Danzero (AUS))
Breeder: Haunui Bloodstock Ltd
Owner: G Greedy, D Fitzpatrick, J Richardson, L Stead, K Fletcher, T Mitevski, P Johnson, Ms S Holbrook, L Herzog, M Richards, N Orton, M Smith, D Nicotra, G Stone, Ms K Stone, B Couzins, Lees Racing Pty Ltd, A Taylor, T Maddison & S Johnson
Trainer: K A Lees
16:45 Handicap
1300m
Candy Bar (AUS)
3  F  Exceed and Excel (AUS) / London Lolly (AUS) (Charge Forward (AUS))
Breeder: Woodbury Corporation Pty Ltd
Owner: Throsby Racing (Mgr: Ms E R S Throsby)
Trainer: P & P Snowden
17:20 Handicap
1300m
Schemer (AUS)
4  G  Epaulette (AUS) / Light Tactic (USA) (Tactical Cat (USA))
Breeder: Two Bays Farm
Owner: S N Gillard, Mrs L A Gillard & P M Perry
Trainer: P M Perry
17:20 Handicap
1300m
Sculptures (AUS)
9  G  Exceed and Excel (AUS) / Chandelier (AUS) (Fusaichi Pegasus (USA))
Breeder: Darley
Owner: C J Bermingham, R Lillywhite, Ms C Boase, G Phease, Mrs L Graham, P J Bermingham, Pat Bermingham & Mrs J M Bermingham
Trainer: Craig Bermingham
WILL ROGERS DOWNS (USA) 16:15 ALW 3 yo's & up F & M (fillies and mares)
1 mile
Labhay (IRE)
6  M  New Approach (IRE) / Sooraah (GB) (Dubawi (IRE))
Breeder: Rabbah Bloodstock Limited
Owner: Mike Powers
Trainer: T Norris

Tuesday, 7 April 2020

Racecourse Time Race Distance Horse
BALLINA (AUS) 13:45 Maiden
1250m
Helmet Head (AUS)
3  G  Helmet (AUS) / Rare Ruby (AUS) (Elusive Quality (USA))
Breeder: Hutchins Thoroughbreds
Owner: R J Wheeler, Mrs K L Wheeler, G McMillan, B T Towns, G J Burge, A J Macaulay, Mrs R Gordon, N Gordon, S Haynes, K Coughlan, J Walkerden, T A Anderson, M S Lavender, Ms H R Penfold, R Towns, R S Cattarin, G E Turner & M Rodios
Trainer: M J Dunn
14:25 Maiden
1400m
Mackellar's Voice (AUS)
4  F  Poet's Voice (GB) / Diamond Eyes (AUS) (Eagle Eyed (USA))
Breeder: Mr RM Daisley
Owner: D R Miles, M J Birch, B P Fox, J Raso, R J Raso, L W Day, G J Timmony, D Slinkard, D J Watling & B Reeves
Trainer: Donna Grisedale
15:40 Handicap
1600m
Banjo's Voice (AUS)
4  G  Poet's Voice (GB) / Lyrical (AUS) (Librettist (USA))
Breeder: Mr RM Daisley
Owner: D R Miles & L W Day
Trainer: Donna Grisedale
16:15 Handicap
1300m
At Witz End (AUS)
4  G  Epaulette (AUS) / Here's the End (AUS) (Galileo (IRE))
Breeder: Mr V O'Connell
Owner: V T O'Connell
Trainer: Owen Glue
16:15 Handicap
1300m
Viking Raid (AUS)
5  G  Helmet (AUS) / Lindisfarne (AUS) (Viscount (AUS))
Breeder: Darley
Owner: S & Mrs S McCullough, S Lee, Mrs C Stone, S & M Woolway, Mrs J Lengren, M Moss, D & Mrs C Adams, J & Mrs T Wright & Purcell Racing Syn (Mgr: D Purcell)
Trainer: S B Lee
BENDIGO (AUS) 13:00 2yo Maiden
1000m
Carry on Baggage (AUS)
2  F  Sepoy (AUS) / Carry on Beauty (AUS) (More Than Ready (USA))
Breeder: Stonehouse Thoroughbreds
Owner: Stonehouse Thoroughbreds (Mgr: R Arnel)
Trainer: K Hann
13:00 2yo Maiden
1000m
Heeza Commander (AUS)
2  G  Brazen Beau (AUS) / Sheeza Commander (AUS) (Commands (AUS))
Breeder: Mr F Butler
Owner: P R Orrico, G Oliver, D F Trist, B A Wilson, M C Wilson, D J Tobin, Dr J M Moore, C Risstrom, Ms M Bailey, T C Eddy, D P Trewin, F K Butler, D Nader, B Dallenger, J N Teperman, T P, N Wallis, J J Felice & R L Biehl
Trainer: J D Sadler
13:30 2yo Maiden
1000m
Granturismo (AUS)
2  C  Brazen Beau (AUS) / Elegant Machine (NZ) (Alamosa (NZ))
Breeder: Makybe Racing & Breeding
Owner: T A Corstens, Makybe Racing & Breeding Pty Ltd (Mgr: T M Santic), G K Snow, G W Fielding, Civilink Racing (Mgr: R D'Ovidio), G March, G Handley, N Netkov, C G Ward, J Cucuzza, E S Micallef, F J Micallef, A Micallef & Obes Nobodies (Mgr: G J O'Brien)
Trainer: L & T Corstens
14:00 3yoFillies Maiden
1100m
Secret Sauce (AUS)
3  F  Brazen Beau (AUS) / Dorf Command (AUS) (Commands (AUS))
Breeder: W B Andrews Breeding & Racing Trust
Owner: Emmanuel Bloodstock Pty Ltd (Mgr: Mrs R G Geeves)
Trainer: D T O'Brien
14:30 3yo+ Maiden
1600m
Rising Archie (AUS)
3  G  Dawn Approach (IRE) / She's Archie (AUS) (Archway (IRE))
Breeder: Mr WR Dunn
Owner: Mrs L M Dunn, D T Patterson, Ms S L Dunn, Mrs C P Patterson, Mrs M T Gannon, J A Macleod, W I B Racing, J F Lonsdale, B F Sokolski, Wilawl Go Racing, Mrs K L White, M A White, Mrs T L Hussey & B E Parker
Trainer: P A Preusker
15:00 3yo+ Maiden
2400m
Whitton Lane (AUS)
4  G  Poet's Voice (GB) / Hamille (AUS) (Hamas (IRE))
Breeder: Mr T Davis
Owner: T H Davis & Mrs S Davis
Trainer: Matthew Cumani
15:30 Handicap
2400m
Newbury (AUS)
7  G  New Approach (IRE) / Illusional (AUS) (Redoute's Choice (AUS))
Breeder: North Road Bloodstock
Owner: D M Maher, A McGregor, Halo Racing Services Pty Ltd (Mgr: C B McKenna), Mrs J McKenna, Mrs J C Bishop, D W Bishop, J Maher, M R Fallon, G M Verdoorn & N J Rule
Trainer: Declan Maher
15:30 Handicap
2400m
Polisher (AUS)
6  F  Helmet (AUS) / Russky Hustler (AUS) (Hussonet (USA))
Breeder: Wall Street Thoughbreds Pty Ltd
Owner: Ms A Chakuar
Trainer: M D Hinton
16:00 Handicap
1300m
Chalcidian (AUS)
5  F  Helmet (AUS) / Little Artist (AUS) (More Than Ready (USA))
Breeder: Sun Kingdom
Owner: R P McDonald, Mrs J McDonald, A Adamczyk, Mrs T Adamczyk & Petejul88 (Mgr: Ms J A Rothenberger)
Trainer: Dane Smith
16:30 Handicap
1600m
Helmaz (AUS)
4  G  Helmet (AUS) / Littlemiss Sandown (AUS) (Encosta de Lago (AUS))
Breeder: Noor Elaine Farm
Owner: Mrs I P Kavanagh, G B Somerfield, Mrs T I Somerfield, V Versace, S M Ferguson, Mrs T L Payne, J L Payne, K Daly, P E Dempsey, M L Dethmore, D Radley, Ms J M Radley, J A Roberts, J W Bilney, S B O'Donnell, D N Bailey, P A Bailey & N Griffiths
Trainer: M A Kavanagh
BUNDABERG (AUS) 13:30 2yo+ Maiden
1212m
Permafrost (AUS)
3  G  Exceed and Excel (AUS) / Polar Pearl (IRE) (Pivotal (GB))
Breeder: Godolphin Australia
Owner: D Rethamel, B Dodson, C J Dodson, N Olman, S A Stevens & Mrs J R Emery
Trainer: D W Gardiner
14:05 Handicap
850m
Field Helmet (AUS)
6  G  Helmet (AUS) / Butterfield (NZ) (Fasliyev (USA))
Breeder: Mr PC McMahon
Owner: Ms K L Aspros & J A Smith
Trainer: W Melvin
KEMBLA GRANGE (AUS) 12:50 2yo Maiden
1000m
In Flanders (AUS)
2  F  Exceed and Excel (AUS) / Matilija (AUS) (Medaglia d'Oro (USA))
Breeder: Godolphin Australia
Owner: Godolphin
Trainer: James Cummings
13:25 Maiden
1200m
Duenna (AUS)
3  F  Sepoy (AUS) / Palomares (AUS) (Commands (AUS))
Breeder: Godolphin Australia
Owner: Godolphin
Trainer: James Cummings
14:05 Handicap
1200m
Candy Bar (AUS)
3  F  Exceed and Excel (AUS) / London Lolly (AUS) (Charge Forward (AUS))
Breeder: Woodbury Corporation Pty Ltd
Owner: Throsby Racing (Mgr: Ms E R S Throsby)
Trainer: P & P Snowden
14:40 Handicap
1600m
I Arize (AUS)
6  G  Authorized (IRE) / Undolla (AUS) (Brocco (USA))
Breeder: Mr M Saric
Owner: B R Austin, Mrs A Mitrevski & D Panetta
Trainer: J M Austin
14:40 Handicap
1600m
Mohican (AUS)
6  G  Authorized (IRE) / Zaroyale (NZ) (Zabeel (NZ))
Breeder: Foxslow Lodge
Owner: R J Price, L J Price & W F Fairman
Trainer: R & L Price
15:20 Handicap
2000m
Fui San (AUS)
6  G  Authorized (IRE) / Sol Mere (AUS) (Royal Academy (USA))
Breeder: Mr MJ Lill
Owner: M J Lill & Mrs J H Lill
Trainer: T J Robinson
15:55 Maiden Handicap
1400m
History (AUS)
3  F  Sidestep (AUS) / Hosannah (AUS) (Octagonal (NZ))
Breeder: Godolphin Australia
Owner: Godolphin
Trainer: James Cummings
16:35 Handicap
1400m
Cappamore (AUS)
5  F  Teofilo (IRE) / So Much Joy (AUS) (Red Ransom (USA))
Breeder: Esplin Family
Owner: J Coyle, M Hensley, M Allworth, M Hayne, Mrs M Hayne, J Doczy, M Jeffery, N Jeffery, W King, M Pantalone, J Byrnes, R Panovski, D Panovski, P Walker, S Adamson, K Ellis, H Wood, Loudon Racing (Mgr: M McIlveen), Hubbies Horses (Mgr: C Kimmorley) & Allenfie
Trainer: J C Coyle
ROCKHAMPTON (AUS) 12:20 Maiden Handicap
1200m
Dip Dye (AUS)
3  F  Sepoy (AUS) / Light Touch (AUS) (Charge Forward (AUS))
Breeder: Strathallan Park
Owner: Mrs M A Curran
Trainer: Stephen O'Shea
17:20 Handicap
1050m
Rocky Poet (AUS)
3  G  Poet's Voice (GB) / Little Bond Street (AUS) (Fastnet Rock (AUS))
Breeder: Mrs J Brown
Owner: T G Acton
Trainer: F E Smith

Wednesday, 8 April 2020

Racecourse Time Race Distance Horse
JAGERSRO (SWE) 13:00 Handicap 3YO+
1730m
Ventura Destiny (FR)
3  F  Outstrip (GB) / Medalha Milagrosa (USA) (Miner's Mark (USA))
Breeder: S.a.s. Elevage Du Haras De Bourgeauville
13:30 Handicap 4YO+
1730m
Amon Ra (GB)
4  C  Exceed and Excel (AUS) / Roses for the Lady (IRE) (Sadler's Wells (USA))
Breeder: Abergwaun Farms
14:00 Handicap 4YO+
1200m
Layton (GER)
5  C  Masterstroke (USA) / Lilac Moon (GER) (Dr Fong (USA))
Breeder: R Rohne
14:30 Conditions 3YO
1200m
Malbec (IRE)
3  C  Epaulette (AUS) / Sadinga (IRE) (Sadler's Wells (USA))
Breeder: Lismacue Mare Syndicate
TAMPA BAY DOWNS (USA) 14:00 CLM 3 yo's & up F & M (fillies and mares)
1 1/16M
Argentinian Roots (IRE)
3  F  Brazen Beau (AUS) / Emotion Parade (ARG) (Parade Marshal)
Breeder: Mr F. Caracoche
Owner: I. C. Racing, LLC
Trainer: I Correas, IV