Past results

Race results featuring Darley-sired horses. Use the filters below to help you find exactly what you are looking for.

Races are listed in local time.

Sunday, 20 September 2020

Racecourse Time Race Distance Horse Results
BALLARAT (AUS) 13:25 4yo+ Maiden
1200m
Fortyfivedegrees (AUS)
4  F  Brazen Beau (AUS) / Classy Chloe (AUS) (Danerich (AUS))
Breeder: Dr CA Gliddon
Owner: Mrs L Gliddon, Miss O Gliddon, Dr C Gliddon, M McCann, C Gellie, W Laggner, D Gellie, Mrs R Gellie & Mrs C Blacker
Trainer: R J Blacker
2/12
14:00 3yo+ Maiden
1400m
Spectacle (AUS)
3  F  Teofilo (IRE) / Waikato River (NZ) (Savabeel (AUS))
Breeder: Mr IK Smith
Owner: S Petrevski, L Petrevski, G C Scholes, M J Davidson, G March, Ms R H Thomas, R J Taylor, D V Mustica, Mrs L Mustica, P S Mustica, Mrs J Mustica, T V Mills & Best And Fairest 2 (Mgr: M A Shepherdson)
Trainer: T & C McEvoy
2/14
16:10 Handicap
1400m
Influential Jack (AUS)
4  G  Epaulette (AUS) / With Decorum (AUS) (Savoire Vivre (GB))
Breeder: Armidale Stud TAS
Owner: K Franklin, Mrs J Franklin, D Franklin, Mrs E Capell, Mrs S Brodie, M Brodie, Ms T Stoll, B Shannon, M Liddell, D Headrick, Mrs B Miller, Mrs M Kidd, Mrs C Quadrino, J Versace, Stikki Bells (Mgr: Mrs N Bieleny), G J D M Racing (Mgr: G Del Mastro) & Last F
Trainer: M Ellerton & S Zahra
2/12
BRO PARK (SWE) 15:50 Handicap 3YO+
1600m
Abolish (GB)
4  G  Sepoy (AUS) / Striking Choice (USA) (Smart Strike (CAN))
Breeder: Juddmonte Farms (East) Limited
Trainer: Bye Hansen Annike
3/9
16:15 Conditions 2YO
1400m
Thunderey (IRE)
2  F  Night of Thunder (IRE) / Demesne (GB) (Dansili (GB))
Breeder: Mr B. O'Neill
Trainer: Neuroth Wido
Won/9
17:10 Stockholm Cup International (G3) Conditions 3YO+
2400m
Square de Luynes (FR)
5  G  Manduro (GER) / Power Girl (GER) (Dashing Blade (GB))
Breeder: Jacques Beres
Trainer: Petersen Niels
Won/9
17:45 Lanwades Stud S. (Listed) Conditions 3YO+
1600m
Silent Night (SWE)
3  F  Night of Thunder (IRE) / Raihaana (USA) (Dynaformer (USA))
Breeder: Shadwell Estate Co Ltd
Trainer: Wahl Patrick
3/14
BUDAPEST (HUN) 14:00 Maiden
1300m
Rosa Sham (FR)
2  F  Hunter's Light (IRE) / Titree (GB) (Highest Honor (FR))
Breeder: MME RANA KHADDAM
Owner: STS i. II.
Trainer: Kovács-Bakos Szilvia
3/5
CHELMSFORD CITY (GB) 14:30 Handicap 3YO+
6f
Ammayya (GB)
3  F  Sepoy (AUS) / Appointee (IRE) (Exceed and Excel (AUS))
Breeder: Peter Spiller
Owner: Mr Peter Spiller
Trainer: Henry Spiller
3/13
15:00 Handicap 3YO
5f
Desert Safari (IRE)
3  C  Slade Power (IRE) / Risen Sun (GB) (Shamardal (USA))
Breeder: Godolphin
Owner: Sheikh Hamdan Bin Mohammed Al Maktoum
Trainer: Mark Johnston
3/6
15:30 Handicap 3YO+
1m 2f
Son of Red (IRE)
3  C  French Navy (GB) / Tarziyma (IRE) (Kalanisi (IRE))
Breeder: M. McEnery
Owner: Ian Gosden And Richard House
Trainer: Alan King
3/12
CRAON (FR) 11:40 3yo Conditions
2400m
Dolores del Rio (FR)
3  F  Rio de la Plata (USA) / Isla Vista (FR) (Sulamani (IRE))
Breeder: S.c.a. La Perrigne
Owner: CYRIL HUMPHRIS
Trainer: P.DE CHEVIGNY
3/6
11:40 3yo Conditions
2400m
Only the Brave (FR)
3  C  Iffraaj (GB) / Crystals Sky (FR) (Hernando (FR))
Breeder: S.a.s.u. Ecurie Des Monceaux
Owner: ECKHARD SAUREN
Trainer: H. GREWE
Won/6
DIVONNE-LES-BAINS (FR) 15:00 2yo Maiden
1700m
Our First Lady (IRE)
2  F  Fast Company (IRE) / Park Twilight (IRE) (Bertolini (USA))
Breeder: Gerard Phelan
Owner: Mlle Sophie DEVIN
Trainer: HF. DEVIN (S)
2/5
15:30 4yo+ Claimer
1700m
Seppeltsfield (IRE)
4  G  Raven's Pass (USA) / Petit Calva (FR) (Desert King (IRE))
Breeder: Kildaragh Stud
Owner: DAVIDE SATALIA
Trainer: D. SATALIA
3/4
16:00 3yo Claimer
2000m
Basic of Gold (IRE)
3  G  Sepoy (AUS) / Ingot of Gold (GB) (Dubawi (IRE))
Breeder: G. B. Partnership
Owner: Fabrice PETIT
Trainer: M. PIMBONNET
3/9
17:30 4yo+ Handicap
1700m
Conset Bay (GB)
5  F  Poet's Voice (GB) / Abandagold (IRE) (Orpen (USA))
Breeder: SCEA des Prairies
Owner: THEO DETTWILLER
Trainer: MME R. PHILIPPON
3/9
DORTMUND (GER) 13:30 Conditions 4YO+
800m
Gamgoom (GB)
9  G  Exceed and Excel (AUS) / Danidh Dubai (IRE) (Noverre (USA))
Breeder: Rabbah Bloodstock Limited
Owner: G.W.Schmitt
Trainer: Mario Hofer
Won/7
14:30 Maiden 2YO
1600m
Sampras (GB)
2  C  Iffraaj (GB) / Survey (GER) (Big Shuffle (USA))
Breeder: Gestüt Hof Ittlingen
Owner: Gestüt Ittlingen
Trainer: M.Klug
Won/8
18:20 Conditions 4YO+
3200m
Rockwell Lloyd (IRE)
5  G  Fast Company (IRE) / Lucy Liu (IRE) (Grand Lodge (USA))
Breeder: P. & S. Kelly
Owner: Frau C.Lopez
Trainer: Frau D.Smith
Won/8
FONTAINEBLEAU (FR) 16:42 3yo f Handicap
1800m
Frenchy (FR)
3  F  French Navy (GB) / Verba's Best (FR) (King's Best (USA))
Breeder: M. Michel Monfort
Owner: MLLE MARIE RICHERT
Trainer: J. REYNIER
Won/12
16:42 3yo f Handicap
1800m
Oser (IRE)
3  F  Outstrip (GB) / Rancho Montoya (IRE) (High Chaparral (IRE))
Breeder: T. Hassett
Owner: OSCAR ORTMANS
Trainer: MLLE C. ALESI
3/12
18:30 4yo+ Claimer
2600m
Chipiron (FR)
4  G  Rio de la Plata (USA) / Chicago May (FR) (Numerous (USA))
Breeder: M. Hubert Honore
Owner: PIERRE SECNAZI
Trainer: A. MARCIALIS
3/8
HAMILTON (GB) 15:40 Handicap 3YO+f
1m ¼f
Poet's Lady (GB)
3  F  Farhh (GB) / La Gessa (GB) (Largesse (GB))
Breeder: Mr & H. Moszkowicz
Owner: Mr Laurence O'Kane
Trainer: David Barron
2/4
16:10 Handicap 3YO+
1m 1¼f
Ayr Poet (GB)
5  G  Poet's Voice (GB) / Jabbara (IRE) (Kingmambo (USA))
Breeder: W. M. Johnstone
Owner: Mr W M Johnstone
Trainer: J Goldie
Won/8
17:10 Handicap 4YO+
1m 4f
Tattenhams (GB)
4  F  Epaulette (AUS) / Tattling (GB) (Warning (GB))
Breeder: D. R. Botterill
Owner: Mr Peter Hagger & Mrs Roseanne Hagger
Trainer: Adam West
Won/10
17:40 Handicap 3YO+
1m 4f
Genesius (IRE)
3  G  Teofilo (IRE) / Craic Agus Spraoi (IRE) (Intense Focus (USA))
Breeder: Elwick Stud
Owner: Geoff & Sandra Turnbull
Trainer: Julie Camacho
Won/8
HANNOVER (GER) 13:45 Maiden 3YO
1600m
Blondynka Mnm (IRE)
3  F  Night of Thunder (IRE) / Fair Hill (GB) (New Approach (IRE))
Breeder: China Horse Club
Owner: Günay Equestrian Invest GmbH
Trainer: W.Haustein
Won/5
14:15 Maiden 2YOf
1600m
Libre (IRE)
2  F  Exceed and Excel (AUS) / Pyrean (IRE) (Teofilo (IRE))
Breeder: Barouche Stud Ireland Ltd
Owner: Gestüt Brümmerhof
Trainer: D.Moser
2/8
14:45 Maiden 2YO
1400m
Danelo (IRE)
2  C  Exceed and Excel (AUS) / Daksha (FR) (Authorized (IRE))
Breeder: Gestüt Hof Ittlingen
Owner: Gestüt Ittlingen
Trainer: Andr.Wöhler
Won/9
15:50 Grosser Preis der Burckhardt Metall Glas Gmbh (Listed) Conditions 3YO+f
1600m
Leopoldina (GB)
3  F  Sepoy (AUS) / Lady's Art (FR) (Verglas (IRE))
Breeder: Petches Farm Ltd
Owner: Rennstall Darboven
Trainer: H.Grewe
Won/10
18:05 Conditions 3YO+
1400m
Anno Mio (GER)
6  G  Exceed and Excel (AUS) / Queen's Hall (GB) (Singspiel (IRE))
Breeder: Gestüt Brümmerhof
Owner: Gestüt Brümmerhof
Trainer: D.Moser
3/8
JARNAC (FR) 15:00 4yo+ Conditions
2500m
No Niki No (IRE)
4  F  Helmet (AUS) / Seeking Dubai (GB) (Dubawi (IRE))
Breeder: C. Hanly
Owner: WH. EASTWOOD/MME M. O'NEILL
Trainer: E. O'NEILL (S)
Won/6
KALGOORLIE (AUS) 14:36 3yo+ BM58+ Handicap
1100m
Beethoven (AUS)
4  G  Helmet (AUS) / Molto Allegro (AUS) (Fast 'n' Famous (AUS))
Breeder: Oakland Park Stud
Owner: D R Warren, K B Warren & M R Dellar
Trainer: P J Fernie
Won/11
KARLOVY VARY (CZE) 14:30 Conditions
2000m
Cape Freedom (IRE)
5  C  Cape Cross (IRE) / Lyric Piece (GB) (Dutch Art (GB))
Breeder: Mr D. Harrison
Owner: Russian Racing Syndicate
Trainer: Šavujev Arslangirej
Won/8
LANDIVISIAU (FR) 14:30 3yo Maiden
2150m
Alaya de Beaumont (FR)
3  F  Authorized (IRE) / Adhira de Beaumont (FR) (Assessor (IRE))
Breeder: JJ. HAMON
Owner: JOEL-JEAN HAMON
Trainer: A. COUETIL (S)
Won/14
15:00 3 &4yo Conditions
2600m
Artful Master (FR)
3  G  Sidestep (AUS) / Arena Sempione (FR) (Desert Style (IRE))
Breeder: M. Alexandre Miceli
Owner: ALEXANDRE MICELI
Trainer: P. VAN DE POELE (S)
2/10
MADRID (SPA) 11:30 Handicap
2300m
King Lud (GB)
5  C  Cape Cross (IRE) / Natural Flair (USA) (Giant's Causeway (USA))
Breeder: Mr M. Al-Qatami & Mr K. M. Al-Mudhaf, KUW
Owner: La Toledana
Trainer: J M Osorio
Won/5
12:05 Maiden
1500m
Isabela (FR)
2  F  Hunter's Light (IRE) / Baronia (SPA) (Bahhare (USA))
Breeder: CUADRA L''''''''ETOILE
Owner: MEDITERRANEO
Trainer: G. ARIZKORRETA
2/8
MILAN (ITY) 14:45 Maiden 2yo
1200m
Nuovo Mondo (GB)
2  C  Helmet (AUS) / Rodarte (GB) (Kyllachy (GB))
Breeder: Immobiliare Casa Paola SRL
Owner: Immobiliare Casa Paola Srl
Trainer: Grizzetti Galoppo Srl Soc Al
2/7
16:40 Premio del Piazzale (G3) Conditions 3yo+
1700m
Potemkin (GER)
9  G  New Approach (IRE) / Praia (GER) (Big Shuffle (USA))
Breeder: Stiftung Gestut Fahrhof
Owner: K.Allofs u.Stiftung Gestüt Fährhof
Trainer: S.J.Stokes
Won/6
MONTIER-EN-DER (FR) 15:00 4yo+ Claimer
2300m
Pro Am (FR)
5  G  Slickly (FR) / Poussette (FR) (Green Desert (USA))
Breeder: Jc. Seroul
Owner: MICHEL CHARLEU
Trainer: F. FORESI
Won/8
15:30 3yo Maiden
1700m
Soft Melody (GB)
3  F  New Approach (IRE) / Ihsas (USA) (Rahy (USA))
Breeder: Haras du Logis, Haras des Evees & M
Owner: NBH RACING
Trainer: HA. PANTALL
2/10
16:30 4yo+ Claimer
1700m
Rogue (GB)
5  G  Epaulette (AUS) / Miskin Diamond (IRE) (Diamond Green (FR))
Breeder: Maywood Stud
Owner: Thierry MARECHAL
Trainer: E. LYON
2/7
NOWRA (AUS) 15:05 Maiden
1600m
Mirror Model (AUS)
3  F  Sepoy (AUS) / Radiator (AUS) (Mossman (AUS))
Breeder: Rothwell Park
Owner: H B Brooks, T Bassett, D J Warmoll, Ms L Wallace, J A Sunderland, J Shi, W D Reeks, C C Pickford, N McGinnity, J Lions, Dr P A Kelly, S L Irwin, S Dundas, Ms L M Ciurleo, Mrs A J Cawdell-Smith, G1g Racing & Breeding (Mgr: Mrs T L Vogel) & J Fung
Trainer: R & M Freedman
Won/10
ROME (ITY) 14:55 Handicap 3yo
2400m
Star of Pisa (IRE)
3  C  Epaulette (AUS) / Delphica (IRE) (Acclamation (GB))
Breeder: P. & M. Bloodstock
Owner: Belyouha Abdulrahman Saeed Bin Majed
Trainer: Endo Botti Galoppo Snc
2/7
17:45 Handicap 3yo+
1400m
Ponthyeu (GB)
5  C  Poet's Voice (GB) / Rose in Winter (IRE) (Danehill Dancer (IRE))
Breeder: Plantation Stud
Owner: Di Chio Giuseppe
Trainer: Di Chio Giuseppe
2/5
SHA TIN (HK) 16:05 Handicap
1400m
Ultimate Glory (AUS)
10  G  Exceed and Excel (AUS) / Grilse (USA) (Rahy (USA))
Breeder: Darley
Owner: Lok Man Chi
Trainer: K L Man
2/14
17:45 Handicap
1600m
Excellent Proposal (AUS)
4  G  Exceed and Excel (AUS) / Procrastination (GB) (Pivotal (GB))
Breeder: Holloway Equine Pty Ltd
Owner: Kenneth Chung Kin Shu
Trainer: J J Size
Won/14

Saturday, 19 September 2020

Racecourse Time Race Distance Horse Results
AYR (GB) 15:05 Firth of Clyde S. (G3) Conditions 2YOf
6f
Lullaby Moon (GB)
2  F  Belardo (IRE) / Bold Bidder (GB) (Indesatchel (IRE))
Breeder: Bearstone Stud
Owner: Amo Racing Limited & Co
Trainer: Ralph Beckett
3/15
15:40 Handicap 3YO+
6f
Spanish City (GB)
7  G  Exceed and Excel (AUS) / Annabelle's Charm (IRE) (Indian Ridge (IRE))
Breeder: Merry Fox Stud Limited
Owner: Merry Fox Stud Limited
Trainer: Roger Varian
2/24
CAULFIELD (AUS) 16:50 Sir Rupert Clarke S. (G1) 3yo+ Open Handicap
1400m
Pretty Brazen (AUS)
4  F  Brazen Beau (AUS) / Pretty Penny (AUS) (Encosta de Lago (AUS))
Breeder: Dr DJ O'Brien
Owner: Peachester Lodge (Mgr: Mrs L Huddy)
Trainer: T & C McEvoy
3/16
CHILIVANI (ITY) 17:55 Conditions 2YO
1600m
Bora de l'Alguer (IRE)
2  F  Buratino (IRE) / Rose Buck (GB) (Acclamation (GB))
Breeder: Golden Vale Stud
2/9
CRAON (FR) 17:30 4yo+ Conditions
3100m
Lady Lizzy (GB)
4  F  Rio de la Plata (USA) / Elzebieta (IRE) (Monsun (GER))
Breeder: Allseasons Bloodstock
Owner: ALLAN STENNETT
Trainer: L. CARBERRY (S)
2/9
GOWRAN PARK (IRE) 14:35 Maiden 2YO
1 mile
Trusted Ally (GB)
2  C  Territories (IRE) / Quiet Queen (GB) (Sulamani (IRE))
Breeder: Alvediston Stud
Owner: Michael O'Callaghan
Trainer: M D O'Callaghan
Won/11
16:20 Handicap 3YO+
1 mile
Scherzando (GB)
4  G  Shamardal (USA) / Sea Chanter (USA) (War Chant (USA))
Breeder: Godolphin
Owner: Galway Girl Syndicate & Damian Lavelle
Trainer: Denis Gerard Hogan
3/14
17:30 Handicap 3YO+
1m 1½f
Sasta (IRE)
3  F  Dawn Approach (IRE) / Sasamh (IRE) (Lawman (FR))
Breeder: J. S. Bolger
Owner: Mrs J S Bolger
Trainer: J S Bolger
Won/14
18:00 Maiden 3YO+
1m 1½f
Tejano (IRE)
3  F  Teofilo (IRE) / Country Music (GB) (Street Cry (IRE))
Breeder: Godolphin
Owner: Godolphin
Trainer: J S Bolger
3/14
HIPODROMO CHILE (CHI) 11:00 Handicap 3YO+
1200m
Fast Boy (CHI)
5  C  Fast Company (IRE) / Costa de Malabar (CHI) (Edgy Diplomat (USA))
Breeder: Patricio Baeza A.
Owner: Dieciocho Greco
Trainer: Rodrigo Pulgar A.
Won/15
HOPPEGARTEN (GER) 15:30 Maiden 3YO
1800m
Kiss the Moon (IRE)
3  F  Casamento (IRE) / House Point (GB) (Pivotal (GB))
Breeder: Nafferty Stud
Owner: V.F.Schleusner
Trainer: Frau A.Schleusner-Fruhriep
2/8
HYERES (FR) 16:00 4yo+ Claimer
1850m
Poet's Flower (IRE)
5  F  Poet's Voice (GB) / Marmoom Flower (IRE) (Cape Cross (IRE))
Breeder: Ecurie Gribomont
Owner: ECURIE GRIBOMONT
Trainer: CE. ROSSI
3/7
KRANJI (SIN) 16:00 Maiden Weight For Age
1600m
Nineteen Gale (AUS)
4  G  Helmet (AUS) / Dorky (AUS) (Grand Lodge (USA))
Breeder: Supreme Thoroughbreds
Owner: Nineteen Racing Stable
Trainer: D Kok
Won/11
17:00 Handicap
1800m
Gold Company (IRE)
5  G  Fast Company (IRE) / Sawahill (GB) (Diktat (GB))
Breeder: E Phelan
Owner: GOLD STABLE
Trainer: C I Brown
2/12
18:00 Handicap
1100m
Callender (IRE)
6  C  Exceed and Excel (AUS) / Much Faster (IRE) (Fasliyev (USA))
Breeder: Grangecon Stud
Owner: YU LONG STABLE
Trainer: J Peters
Won/12
MACAU (MAC) 16:20 Handicap 70-45
1510m
Beautiful Eighteen (AUS)
5  G  Epaulette (AUS) / Aim for Gold (AUS) (End Sweep (USA))
Breeder: Vieira Group Pty Ltd
Trainer: KSW
3/12
16:55 Handicap 55-30
1350m
Ready Fire Aim (AUS)
7  G  Sepoy (AUS) / Sister Madly (AUS) (Redoute's Choice (AUS))
Breeder: Segenhoe Thoroughbreds Australia Pty Ltd
Trainer: KHL
3/9
MONT-DE-MARSAN (FR) 11:30 2yo Conditions
1600m
Perfect (FR)
2  F  Iffraaj (GB) / Peinted Song (USA) (Unbridled's Song (USA))
Breeder: Jean-Pierre Dubois
Owner: JEAN-PIERRE-JOSEPH DUBOIS
Trainer: JC. ROUGET (S)
2/4
12:00 2yo c&g Maiden
1600m
Idaho James (FR)
2  C  Hunter's Light (IRE) / Bold Classic (USA) (Pembroke (USA))
Breeder: E.A.R.L. HARAS SAINT JAMES
Owner: CHRISTIAN BERLAND
Trainer: P. SOGORB
3/7
14:00 4yo+ Conditions
2100m
Back in Town (FR)
4  F  Slickly (FR) / Beynotown (GB) (Authorized (IRE))
Breeder: S.c.e.a. Haras De Manneville
Owner: MME MICHEL THOMAS
Trainer: X. THOMAS-DEMEAULTE (S)
2/8
MT ISA (AUS) 14:40 Handicap
900m
Bacchur (AUS)
5  G  Poet's Voice (GB) / Cashorio (AUS) (Oratorio (IRE))
Breeder: Mr D Pengilly
Owner: P D Gray & Mrs P M Gray
Trainer: Tanya Parry
Won/9
15:20 Handicap
1000m
Hologram (AUS)
6  G  Exceed and Excel (AUS) / Hierogram (AUS) (Octagonal (NZ))
Breeder: Darley
Owner: S J Royes & Miss C Stedman
Trainer: S J Royes
2/10
NEWBURY (GB) 13:05 Novice 2YO
7f
Luxy Lou (IRE)
2  F  The Last Lion (IRE) / Dutch Courage (GB) (Dutch Art (GB))
Breeder: R. G. & T. Levin
Owner: Merriebelle Ltd, Sullivan Bloodstock L
Trainer: Richard Hannon
3/13
13:40 World Trophy S. (G3) Conditions 3YO+
5¼f
Lazuli (IRE)
3  G  Dubawi (IRE) / Floristry (GB) (Fasliyev (USA))
Breeder: Godolphin
Owner: Godolphin
Trainer: Charlie Appleby
Won/7
14:15 Handicap 3YO+
1m 2f
Royal Marine (IRE)
4  G  Raven's Pass (USA) / Inner Secret (USA) (Singspiel (IRE))
Breeder: Godolphin
Owner: Godolphin
Trainer: Saeed bin Suroor
2/11
14:50 Dubai Duty Free Legacy Cup S (G3) Conditions 3YO+
1m 3f
Desert Encounter (IRE)
8  G  Halling (USA) / La Chicana (IRE) (Invincible Spirit (IRE))
Breeder: Tally-Ho Stud
Owner: Mr Abdulla Al Mansoori
Trainer: David Simcock
2/4
16:30 Handicap 3YO+
7f
Epic Endeavour (IRE)
3  G  Epaulette (AUS) / Doubt (IRE) (Generous (IRE))
Breeder: Moygaddy Stud
Owner: Clarke, Edginton, Niven
Trainer: W R Muir
Won/17
17:05 Handicap 3YO+
1m 4f
Union (IRE)
3  C  New Approach (IRE) / Shahnila (FR) (Elusive City (USA))
Breeder: Le Haras Sc
Owner: Highclere T'bred Racing - Hannah Stode
Trainer: Roger Varian
Won/7
NEWMARKET (GB) 14:05 Novice 2YOf
1 mile
Naflah (FR)
2  F  Territories (IRE) / Cornette (IRE) (Helmet (AUS))
Breeder: Chasemore Farm LLP
Owner: Noora Racing Ltd
Trainer: Richard Hannon
3/5
15:50 Handicap 3YO+
2m 2f
Ocean Wind (GB)
4  C  Teofilo (IRE) / Chan Tong (BRZ) (Hampstead (URU))
Breeder: Godolphin
Owner: Rockingham Reins Limited
Trainer: R A Teal
Won/10
16:25 Handicap 3YO+f
1m 4f
Folk Dance (GB)
3  F  Golden Horn (GB) / Folk Opera (IRE) (Singspiel (IRE))
Breeder: Dunchurch Lodge Stud Company
Owner: Major M G Wyatt
Trainer: David Simcock
Won/5
SAGA (JPN) Set Weight 4yo
1400m
Marvelous Tesoro (FR)
5  C  Raven's Pass (USA) / Nawal (FR) (Homme de Loi (IRE))
Breeder: S.f. Bloodstock Llc
Won/9
SAINT-CLOUD (FR) 14:35 2yo c&g Maiden
1600m
Rakeez (GB)
2  C  Dubawi (IRE) / Qertaas (IRE) (Linamix (FR))
Breeder: Shadwell Estate Company Limited
Owner: HAMDAN AL MAKTOUM
Trainer: F. HEAD (S)
2/13
18:45 4yo Handicap
2400m
Soul Survivor (FR)
4  F  Iffraaj (GB) / Blue Parade (IRE) (Singspiel (IRE))
Breeder: E.a.r.l. Haras De Cisai
Owner: DANIEL DUMOULIN
Trainer: R. LE GAL
Won/15
SIRACUSA (ITY) 16:35 Seller 3YO
1300m
Miramont Lady (GB)
3  F  Brazen Beau (AUS) / Miramont (GB) (Iffraaj (GB))
Breeder: Mrs R. Philipps
3/9
18:20 Handicap 3YO+
2000m
Sensazione Poy (GB)
5  G  Sepoy (AUS) / Queen Sensazione (IRE) (King Charlemagne (USA))
Breeder: Scuderia Blueberry SRL
2/6
WOLVERHAMPTON (GB) 16:40 Selling 2YO
6f
Starseed (GB)
2  C  Helmet (AUS) / Ruffled (GB) (Harlan's Holiday (USA))
Breeder: Pantile Stud
Owner: Mr C J Murfitt & Partner
Trainer: M Botti
2/11
18:15 Handicap 3YO+f
7¼f
Melodic Charm (IRE)
3  F  Exceed and Excel (AUS) / Folk Melody (IRE) (Street Cry (IRE))
Breeder: Corduff Stud & T. J. Rooney
Owner: Mr Saeed Manana
Trainer: J Tate
3/9
19:15 Handicap 6YO+
5f
Mansfield (GB)
7  G  Exceed and Excel (AUS) / Jane Austen (IRE) (Galileo (IRE))
Breeder: Newsells Park Stud Limited
Owner: The Style Council
Trainer: Mrs Barclay
Won/9
19:45 Handicap 3YO+
5f
Smokey (GB)
3  F  Outstrip (GB) / Lady Tabitha (IRE) (Tamayuz (GB))
Breeder: Saxtead Livestock Ltd
Owner: Mr P E Axon
Trainer: Charlie Wallis
Won/11
20:15 Handicap 3YO+
2m ½f
Robeam (IRE)
4  G  Helmet (AUS) / Secret Flame (GB) (Machiavellian (USA))
Breeder: V. & A. Leeson
Owner: Brian Ellison Racing Club
Trainer: B Ellison
3/10

Friday, 18 September 2020

Racecourse Time Race Distance Horse Results
ARLINGTON (USA) 16:12 CLM 3 yo's & up Open
1 mile
Dark Wood (IRE)
5  G  Dawn Approach (IRE) / Nijoom Dubai (GB) (Noverre)
Breeder: Ruskerne Ltd
Owner: Earl W. Hughes
Trainer: E Hughes
3/11
ASHBURTON (NZ) 14:52 Handicap
1250m
Equinox (NZ)
4  G  Exceed and Excel (AUS) / Our Ella Belle (NZ) (Encosta de Lago (AUS))
Breeder: Pencarrow Thoroughbreds Ltd
Owner: Te Akau 2018 Colt Breeding Syndicate (Mgr: Karyn Fenton-Ellis Mnzm)
Trainer: J W Richards
3/10
15:28 3yo Open Set Weight
1250m
Lovebug (NZ)
3  F  Iffraaj (GB) / L'Amour (NZ) (Towkay (AUS))
Breeder: J E Fokerd & Haunui Farm LP
Owner: Pearl Syndicate No. 2 (Mgr: Jim Bruford)
Trainer: M & M Pitman
3/12
AYR (GB) 14:45 Harry Rosebery S. (Listed) Conditions 2YO
5f
First Company (IRE)
2  C  Fast Company (IRE) / Pira Palace (IRE) (Acclamation (GB))
Breeder: N. Finegan
Owner: Northern Marking Ltd
Trainer: D Carroll
3/11
16:25 Handicap 3YO+
2m 1½f
Mondain (GB)
4  G  Dubawi (IRE) / Mondalay (GB) (Monsun (GER))
Breeder: Godolphin
Owner: Sheikh Hamdan Bin Mohammed Al Maktoum
Trainer: Mark Johnston
Won/6
CANBERRA (AUS) 14:35 Maiden Handicap
1000m
Wholesome Delight (AUS)
3  F  Exceed and Excel (AUS) / Sultry Feeling (AUS) (Encosta de Lago (AUS))
Breeder: Gooree Park Stud Pty Ltd
Owner: Gooree Stud (Mgr: E M Cojuangco)
Trainer: G Waterhouse & A Bott
Won/11
CATTERICK (GB) 13:45 Handicap 3YO+
1m 6f
Fiveandtwenty (GB)
3  F  Farhh (GB) / Fen Guest (GB) (Woodborough (USA))
Breeder: Pantile Stud
Owner: Middleham Park Racing XCVI
Trainer: Mark Johnston
3/5
14:20 Novice 2YOf
6f
Brazen Belle (GB)
2  F  Brazen Beau (AUS) / Pepper Lane (GB) (Exceed and Excel (AUS))
Breeder: Mr K. Nicholson
Owner: Mr K Nicholson
Trainer: David O'Meara
2/7
14:55 Conditions 2YO
7f
Basilicata (IRE)
2  F  Iffraaj (GB) / Policoro (IRE) (Pivotal (GB))
Breeder: Godolphin
Owner: Sheikh Hamdan Bin Mohammed Al Maktoum
Trainer: Mark Johnston
2/7
14:55 Conditions 2YO
7f
Rommel (GB)
2  C  Helmet (AUS) / Early Start (GB) (Arcano (IRE))
Breeder: Whatton Manor Stud
Owner: Mr M Channon
Trainer: Mick Channon
3/7
16:40 Handicap 3YO+
7f
Poet's Magic (GB)
4  F  Poet's Voice (GB) / Magic Destiny (GB) (Dubai Destination (USA))
Breeder: R. Bailey
Owner: Mr Ray Bailey
Trainer: J J Quinn
3/11
CHANTILLY (FR) 14:58 Prix Bertrand de Tarragon (G3) 3yo+ f&m Stakes
1800m
Fonthill Abbey (IRE)
4  F  Dubawi (IRE) / Fair Hill (GB) (New Approach (IRE))
Breeder: China Horse Club
Owner: GODOLPHIN SNC
Trainer: A. FABRE (S)
Won/7
CLUB HIPICO (CHI) 15:15 Handicap 3YO+
1000m
Leonel (CHI)
6  C  Fast Company (IRE) / Lion's Mistress (USA) (Lion Heart (USA))
Breeder: Haras Convento Viejo 
Owner: Isafaam
Trainer: Sebastian Silva S.
3/12
DUNDALK (IRE) 17:00 Handicap 3YO+
1 mile
Time and Money (IRE)
3  G  Epaulette (AUS) / Anam Chara (IRE) (Soviet Star (USA))
Owner: Rupert Heggs
Trainer: A Oliver
2/14
17:30 Handicap 3YO+
1 mile
Accessory (IRE)
3  G  Epaulette (AUS) / Topadee (IRE) (Golan (IRE))
Breeder: Mr J. Webb
Owner: Ms H Brassil
Trainer: Patrick J Flynn
2/14
17:30 Handicap 3YO+
1 mile
Chagall (IRE)
4  G  Slade Power (IRE) / Dangle (IRE) (Desert Style (IRE))
Breeder: Miss S. Von Schilcher
Owner: Edward Lynam
Trainer: Edward Lynam
Won/14
18:00 Handicap 3YO+
7f
Alhaazm (GB)
4  G  Cape Cross (IRE) / Asheerah (GB) (Shamardal (USA))
Breeder: Shadwell Estate Co Ltd
Owner: Hamdan Al Maktoum
Trainer: Kevin Prendergast
Won/14
19:30 Conditions 3YO+
1m 2¾f
Sky Seven (IRE)
4  G  Helmet (AUS) / Ready When You Are (IRE) (Royal Applause (GB))
Breeder: Oghill House Stud & Jimmy Hyland
Owner: Nasir Askar
Trainer: M Halford
3/6
GEELONG (AUS) 13:30 3yo Maiden
1321m
Love Sensation (AUS)
3  F  Night of Thunder (IRE) / Ithacan Queen (NZ) (Savabeel (AUS))
Breeder: Mr P Raftopoulos
Owner: P J Raftopoulos
Trainer: K L Corstens
Won/13
15:30 Handicap
1121m
Deploys Alone (AUS)
5  G  Sepoy (AUS) / Lalonde (AUS) (Fastnet Rock (AUS))
Breeder: Mr A Boyd
Owner: Ms S K Shultz, Mrs S A Brewer, A R Brewer, Miss L A McArthur, R D McArthur, M D McArthur, Miss S Y Shultz, T J Heenan, J Dunstan, B W Greig, Ms H M Vallette, Miss J M Godeassi, M B Langworthy, S P Koole & J T Major
Trainer: J D Sadler
2/9
GOLDEN GATE FIELDS (USA) 16:15 MSW 3 yo's & up F & M (fillies and mares)
1 mile
Scherzo (GB)
3  F  Golden Horn (GB) / Labise (IRE) (Azamour (IRE))
Breeder: Stetchworth & Middle Park Studs Ltd
Owner: Ronald L. Charles or Samuel Gordon
Trainer: M Badilla
Won/11
KEMPTON (GB) 18:40 Novice 3YO+
1m 4f
Moving Light (IRE)
3  C  Night of Thunder (IRE) / North East Bay (USA) (Prospect Bay (CAN))
Breeder: Thurso Limited
Owner: Godolphin
Trainer: Saeed bin Suroor
Won/6
20:15 Handicap 3YO+
1 mile
Fitzrovia (GB)
5  G  Poet's Voice (GB) / Pompey Girl (GB) (Rainbow Quest (USA))
Breeder: Mrs F. Denniff
Owner: Simon Treacher & Clarissa Casdagali
Trainer: Ed Giles
2/14
MILAN (ITY) 14:30 Conditions 3YO+
1800m
Zato (GB)
3  C  Casamento (IRE) / Zamindowa (GB) (Zamindar (USA))
Breeder: Scuderia Blueberry SRL
3/7
15:40 Conditions 2YO
1200m
Grand Heaven (IRE)
2  C  Buratino (IRE) / Coin From Heaven (IRE) (Invincible Spirit (IRE))
Breeder: Pier House Stud
2/6
18:20 Handicap 4YO+
1800m
Notturno Ligure (IRE)
5  C  Casamento (IRE) / Never In (IRE) (Elusive City (USA))
Breeder: P. Molony
3/14
NANTES (FR) 15:49 2yo c&g Maiden
1600m
Dos de Mayo (IRE)
2  C  Iffraaj (GB) / Adja (IRE) (Rock of Gibraltar (IRE))
Breeder: Dayton Investments Ltd
Owner: CUADRA MEDITERRANEO
Trainer: M. DELCHER SANCHEZ
2/9
NEWBURY (GB) 14:30 Handicap 3YO+
1m 4f
Dubai Future (GB)
4  G  Dubawi (IRE) / Anjaz (USA) (Street Cry (IRE))
Breeder: Godolphin
Owner: Godolphin
Trainer: Saeed bin Suroor
2/8
15:05 Conditions 2YO
7f
Farasi Lane (IRE)
2  G  Belardo (IRE) / No Such Zone (GB) (Oasis Dream (GB))
Breeder: Wicklow Bloodstock (Ireland) Ltd
Owner: M Webber, M T Ward & Schiff Family
Trainer: Tom Ward
3/7
15:40 Conditions 2YO
1 mile
Yibir (GB)
2  C  Dubawi (IRE) / Rumh (GER) (Monsun (GER))
Breeder: Godolphin
Owner: Godolphin
Trainer: Charlie Appleby
Won/5
16:15 Dubai Duty Free Cup (Listed) Conditions 3YO+
7f
D'Bai (IRE)
6  G  Dubawi (IRE) / Savannah Belle (GB) (Green Desert (USA))
Breeder: Lodge Park Stud
Owner: Godolphin
Trainer: Charlie Appleby
3/9
16:15 Dubai Duty Free Cup (Listed) Conditions 3YO+
7f
Glorious Journey (GB)
5  G  Dubawi (IRE) / Fallen for You (GB) (Dansili (GB))
Breeder: Normandie Stud Ltd
Owner: HH Sheikha Al Jalila Racing
Trainer: Charlie Appleby
Won/9
17:20 Handicap 3YO+
1m 2f
Pledge of Honour (GB)
4  G  Shamardal (USA) / Lura (USA) (Street Cry (IRE))
Breeder: Godolphin
Owner: Mr Dean Ivory
Trainer: D K Ivory
Won/12
NEWCASTLE (AUS) 15:25 Open Handicap
900m
Burning Crown (AUS)
5  G  Helmet (AUS) / Scarlet Silk (AUS) (General Nediym (AUS))
Breeder: J A & J M Anderson Pty Ltd
Owner: Mrs S G Grills, M R A Irwin, P J Hatton, Mrs J A Hatton, A G Haydon, A L Vincent & P D Thorpe
Trainer: Ms S Grills
2/10
TAIF (KSA) 16:30 Maiden
1650m
Sun Hat (IRE)
5  F  Helmet (AUS) / Bright Water (GB) (Refuse to Bend (IRE))
Breeder: Rabbah
Owner: Saleh Suliman Alhamd
Trainer: B. Alsubaie
3/10

Thursday, 17 September 2020

Racecourse Time Race Distance Horse Results
AYR (GB) 15:00 Handicap 3YO+
1m 2f
Arctic Sound (GB)
4  G  Poet's Voice (GB) / Polar Circle (USA) (Royal Academy (USA))
Breeder: Lofts Hall Stud & Mr B. Sangster
Owner: Mr Saeed Bin Mohammed Al Qassimi
Trainer: Mark Johnston
3/12
16:30 Handicap 3YO+
7¼f
Gweedore (GB)
3  G  Epaulette (AUS) / Ares Choix (GB) (Choisir (AUS))
Breeder: D. R. Tucker
Owner: Lamont Racing
Trainer: Miss Katie Scott
2/13
CHELMSFORD CITY (GB) 17:30 Handicap 3YO+
6f
My Girl Maisie (IRE)
6  F  Fast Company (IRE) / Queen Al Andalous (IRE) (King's Best (USA))
Breeder: P. Ryan
Owner: Mrs Anna Kenny
Trainer: R C Guest
3/12
19:00 Handicap 3YO+
1 mile
Sonnetina (GB)
4  F  Poet's Voice (GB) / Tebee's Oasis (GB) (Oasis Dream (GB))
Breeder: Minster Stud
Owner: The Good Mixers
Trainer: D Coakley
2/10
19:30 Handicap 3YO+
1 mile
Laurentia (IRE)
4  F  Iffraaj (GB) / Brynica (FR) (Desert Style (IRE))
Breeder: Corduff Stud & T. J. Rooney
Owner: Doolan, Edwards & Hayes
Trainer: D K Ivory
Won/9
COMPIEGNE (FR) 11:55 2yo Claimer
1800m
Melandros (FR)
2  C  Charming Thought (GB) / Rosa Tea (IRE) (Dylan Thomas (IRE))
Breeder: Mme Genevieve Neveux
Owner: STEPHANOS CONSTANTINIDIS
Trainer: P&F. MONFORT (S)
2/11
12:25 3yo Conditions
2000m
Irshad (FR)
3  C  Raven's Pass (USA) / Indina (FR) (Peintre Celebre (USA))
Breeder: S.c.e.a. Haras De Son Altesse L'aga Khan
Owner: H.H. AGA KHAN
Trainer: M. DELZANGLES
2/7
13:25 3yo c&g Maiden
1600m
Risky Asset (FR)
3  C  Iffraaj (GB) / Reine Magique (GB) (Mount Nelson (GB))
Breeder: Framont Limited
Owner: ECKHARD SAUREN
Trainer: H. GREWE
2/10
ECHUCA (AUS) 16:30 Handicap
1200m
Turbeau (AUS)
4  G  Brazen Beau (AUS) / Pantenny (AUS) (Canny Lad (AUS))
Breeder: Mr D Brideoake
Owner: D R Brideoake, F Zito, Ms A Zito, L Zito, D Zito, S Zito, Mrs C A Harvey, R P Harvey, D G Egan, Mrs L J Egan, B J Beattie, K N Good, W A Richardson, G C Watt, Mrs M J Watt, F J Womersley, W E Muller, P G Bouchier & Mrs S M Bouchier
Trainer: D R Brideoake
2/8
FLORENCE (ITY) 16:00 Maiden 2YO
1500m
Dilan Blue (GB)
2  C  Buratino (IRE) / Tranquil Flight (GB) (Oasis Dream (GB))
Breeder: Llety Farms
2/11
16:00 Maiden 2YO
1500m
Ginger Beer (IRE)
2  F  Buratino (IRE) / Grid Lock (IRE) (Van Nistelrooy (USA))
Breeder: A. Sexton
Won/11
16:35 Handicap 3YO+
2200m
Il Capitano (FR)
4  C  Dawn Approach (IRE) / Manyara (GB) (Manduro (GER))
Breeder: Jupiter Bloodstock Ltd
3/6
17:45 Handicap 3YO
2000m
Princesse de Rio (FR)
3  F  Rio de la Plata (USA) / Magic Land (ITY) (Thewayyouare (USA))
Breeder: Emanuela Ferrero
3/11
HIPODROMO CHILE (CHI) 14:38 Set Weight 3YO+
1500m
El Notario (CHI)
6  C  Fast Company (IRE) / Imperial Note (ARG) (Editor's Note (USA))
Breeder: Haras Convento Viejo
Owner: Doña Francisca
Trainer: Luis Urbina H.
2/5
20:02 Handicap 3YO+
1000m
Gin (CHI)
6  C  Authorized (IRE) / Taihedian (CHI) (Merchant of Venice (USA))
Breeder: Haras Las Camelias
Owner: Por Ti Negrita
Trainer: Rodrigo Muñoz M.
Won/15
KEMBLA GRANGE (AUS) 13:25 Handicap
1500m
Highmaster (AUS)
4  G  Poet's Voice (GB) / She's Streetsahead (AUS) (Street Sense (USA))
Breeder: Superhorse Trust
Owner: Superhorse (Mgr: R S Williams)
Trainer: John Thompson
Won/6
15:20 Maiden Handicap
1000m
The Graces (AUS)
3  F  Exceed and Excel (AUS) / Thalia (AUS) (Medaglia d'Oro (USA))
Breeder: Godolphin Australia
Owner: Godolphin
Trainer: James Cummings
3/8
15:55 Maiden Handicap
1300m
Hirondelle (AUS)
3  F  Teofilo (IRE) / Status Quo (AUS) (Lonhro (AUS))
Breeder: Godolphin Australia
Owner: Godolphin
Trainer: James Cummings
3/11
16:35 Handicap
1200m
Patrolling (AUS)
3  G  Epaulette (AUS) / Probationary (AUS) (Northern Meteor (AUS))
Breeder: Bridsan Bloodstock
Owner: Tricolours Racing & Syndications Pty Ltd (Mgr: J F Moss), A C Lloyd Jones, C C Pickford, D P Losurdo, H P Nairn, P N Simpson-Morgan, B A Rickard, P N Quinn, Pascal Racing (Mgr: J T Wade), Double Down (Mgr: B L Sullivan), T R C 1 (Mgr: J F Moss) & G T C (M
Trainer: Joseph Pride
Won/8
17:15 Handicap
1500m
Obelos (GB)
5  G  New Approach (IRE) / Dahama (GB) (Green Desert (USA))
Breeder: Al Asayl Bloodstock Ltd
Owner: Dr L A Wallace & Mrs K L Ponsonby
Trainer: James Ponsonby
Won/13
LAUREL PARK (USA) 13:40 MSW 3 yo's & up F & M (fillies and mares)
1 mile
Lady Rosalie (IRE)
4  F  Dubawi (IRE) / Rose of Summer (El Prado (IRE))
Breeder: Mr Mike Ryan
Owner: Michael J. Ryan
Trainer: B Russell
2/8
MADRID (SPA) 21:35 Conditions
1900m
Hold on Now (IRE)
4  F  Farhh (GB) / First Embrace (IRE) (Dubawi (IRE))
Breeder: Godolphin
Owner: YEG. LOS ARCANGELES
Trainer: G. ARIZKORRETA
Won/5
NAAS (IRE) 14:45 Claiming 2YO
6f
The Last Knight (IRE)
2  G  The Last Lion (IRE) / Kyanight (IRE) (Kodiac (GB))
Breeder: T. & P. Purcell
Owner: Vincent Gaul
Trainer: G M Lyons
3/12
16:15 Maiden 2YO
5f
Giselles Thunder (IRE)
2  F  Night of Thunder (IRE) / Suggest (IRE) (Raven's Pass (USA))
Owner: Brendan Keogh
Trainer: Gavin Patrick Cromwell
Won/10
16:45 Handicap 2YO
1 mile
Virtual Hug (IRE)
2  C  Buratino (IRE) / Cotton Camera (IRE) (Lilbourne Lad (IRE))
Breeder: Oghill House Stud
Owner: Mrs Audrey O'Dwyer
Trainer: Conor O'Dwyer
3/15
NARROMINE (AUS) 12:35 Maiden
1100m
Lionsteps (AUS)
3  F  Sidestep (AUS) / Cordelion (AUS) (Lion Heart (USA))
Breeder: Ms JL Bowen
Owner: Ms J L Bowen & Miss T S Bowen
Trainer: Ms J Bowen
3/12
PONTEFRACT (GB) 14:50 Handicap 3YO+
2m 1¼f
Bailarico (IRE)
7  G  Dubawi (IRE) / Baila Me (GER) (Samum (GER))
Breeder: Darley
Owner: Fitorfat Racing
Trainer: W J Greatrex
3/7
14:50 Handicap 3YO+
2m 1¼f
Good View (IRE)
3  F  Dubawi (IRE) / Jadhwah (GB) (Nayef (USA))
Breeder: Shadwell Estate Company Limited
Owner: Mr D O'meara
Trainer: David O'Meara
Won/7
TE RAPA (NZ) 13:57 3yo+ Maiden
1600m
Dawned on Me (AUS)
5  F  Dawn Approach (IRE) / Sonata (NZ) (Bahhare (USA))
Breeder: Dr N Nicholson
Owner: C R McCarroll
Trainer: C R McCarroll
2/16
13:57 3yo+ Maiden
1600m
Mister Mosey (NZ)
4  G  Iffraaj (GB) / Moselle (NZ) (Align (AUS))
Breeder: Haunui Bloodstock Ltd, B D & Mrs B J Kinley, G H Madill, Dr A & Mrs J Young
Owner: Archer Equine Investments Ltd
Trainer: D G Greene
3/16
TOWONG (AUS) 17:25 Handicap
1000m
Sylvester (AUS)
5  G  Epaulette (AUS) / Beau Vallon (AUS) (Lonhro (AUS))
Breeder: Mrs CB Remond
Owner: Inspire (Mgr: M R Ahrens) & Epsom Lodge (Mgr: M R Ahrens)
Trainer: Sharlee Hoffman
Won/13
YARMOUTH (GB) 15:40 Novice 2YO
1 mile
Forest Falcon (IRE)
2  C  Raven's Pass (USA) / Malmoosa (IRE) (Shamardal (USA))
Breeder: Roundhill Stud
Owner: Sheikh Hamdan Bin Mohammed Al Maktoum
Trainer: Mark Johnston
Won/4
17:10 Handicap 3YO+
6f
City Walk (IRE)
3  C  Brazen Beau (AUS) / My Lucky Liz (IRE) (Exceed and Excel (AUS))
Breeder: Mr T. Radley
Owner: Godolphin
Trainer: Saeed bin Suroor
2/6
17:40 Handicap 3YO+
5¼f
Arzaak (IRE)
6  G  Casamento (IRE) / Dixieland Kiss (USA) (Dixie Union (USA))
Breeder: Mr G. Kerin
Owner: Mr M M Foulger
Trainer: Charlie Wallis
3/10

Wednesday, 16 September 2020

Racecourse Time Race Distance Horse Results
BALAKLAVA (AUS) 15:05 Balaklava Cup (Listed) Open Quality
1600m
Winning Partner (AUS)
5  G  Dawn Approach (IRE) / Lady Frere (AUS) (Johannesburg (USA))
Breeder: Glenelg Park
Owner: Glenvallen Investments Pty Ltd (Mgr: F L Li) & Seymour Bloodstock (Mgr: D S Thomas)
Trainer: T & C McEvoy
Won/16
BENDIGO (AUS) 16:30 Handicap
1300m
St Edward's Crown (AUS)
4  F  Epaulette (AUS) / Patina (AUS) (Anabaa (USA))
Breeder: Mr M Cesnik
Owner: M Cesnik & Mrs J L Cesnik
Trainer: S Fliedner
3/11
17:05 Handicap
1100m
Jerle (AUS)
3  C  Exceed and Excel (AUS) / Shannara (AUS) (Octagonal (NZ))
Breeder: Godolphin Australia
Owner: Godolphin
Trainer: James Cummings
3/11
BEVERLEY (GB) 13:15 Maiden 2YO
5f
Pivoting (GB)
2  C  Charming Thought (GB) / Poppy Pivot (IRE) (Pivotal (GB))
Breeder: Bearstone Stud Limited
Owner: Bearstone Stud Limited
Trainer: Tim Easterby
2/10
14:25 Novice 2YOf
7½f
Celtic Empress (GB)
2  F  Golden Horn (GB) / Cartimandua (GB) (Medicean (GB))
Breeder: Mrs F. S. Williams
Owner: Clipper Logistics
Trainer: David O'Meara
3/10
15:00 Novice 2YO
7½f
Solid Gold (GB)
2  C  Helmet (AUS) / Self Centred (GB) (Medicean (GB))
Breeder: Mrs E. C. Roberts
Owner: Davood Vakilgilani
Trainer: Mohamed Moubarak
2/6
15:35 Handicap 3YO+
1m 2f
Five Helmets (IRE)
4  G  Helmet (AUS) / Sweet Home Alabama (IRE) (Desert Prince (IRE))
Breeder: Ms N. Cleary
Owner: Mr Brendan Keogh
Trainer: I Jardine
2/12
16:35 Handicap 3YO+
5f
Indian Sounds (IRE)
4  G  Exceed and Excel (AUS) / Sarinda (GB) (Dubawi (IRE))
Breeder: Godolphin
Owner: Robert Bradley & P T Midgley
Trainer: P Midgley
Won/11
CORK (IRE) 13:00 Handicap 2YO
6f
No Patience (IRE)
2  C  Epaulette (AUS) / Saint Lucia (IRE) (Whipper (USA))
Breeder: Mary O'Riordan & John Kingston
Owner: Seamus McGrath
Trainer: Andrew Slattery
Won/9
15:50 Handicap 3YO
1 mile
McCabe (IRE)
3  G  New Approach (IRE) / Fields of May (IRE) (Intense Focus (USA))
Breeder: J. S. Bolger
Owner: Mrs J S Bolger & D Bernie
Trainer: J S Bolger
Won/10
16:55 Handicap 3YO+
1m 4f
Auma (IRE)
3  F  Teofilo (IRE) / Khazina (USA) (Kingmambo (USA))
Breeder: J. S. Bolger
Owner: Mrs J S Bolger
Trainer: J S Bolger
2/14
EAGLE FARM (AUS) 16:03 Handicap
1000m
Ramtastic (AUS)
5  G  Sepoy (AUS) / Watabout (AUS) (More Than Ready (USA))
Breeder: Corumbene Stud
Owner: J H Collins, J P Green & M T Sullivan
Trainer: K M Schweida
2/7
16:03 Handicap
1000m
Superare (AUS)
3  C  Exceed and Excel (AUS) / Strawberry Field (AUS) (Encosta de Lago (AUS))
Breeder: Love Racing Pty Ltd
Owner: Mrs T Kendrick, E D Giacobone, I B Burchill, G P Mee, M G Hole, R D Tully, R J Bax, G B Sills, P A J Howden & Mrs K J Howden, G1g Racing & Breeding (Mgr: Mrs T L Vogel) Love Racing (Mgr: Mrs D L Love)
Trainer: S W Kendrick
3/7
FONTAINEBLEAU (FR) 15:52 4yo+ Handicap
1200m
Muttrah Fort (FR)
6  G  Dubawi (IRE) / Sabratah (GB) (Oasis Dream (GB))
Breeder: Guy Heald
Owner: GUY HEALD
Trainer: HA. PANTALL
Won/18
16:27 4yo+ Handicap
1200m
Be Like Me (IRE)
4  F  Helmet (AUS) / Bint Malyana (IRE) (Bahamian Bounty (GB))
Breeder: Bint Malyana Partnership
Owner: C. FEY (S)
Trainer: C. FEY (S)
2/18
17:35 3yo Handicap
1200m
Svolta (FR)
3  F  Rio de la Plata (USA) / Settala (FR) (Iron Mask (USA))
Breeder: M. Alexandre Miceli
Owner: ALEXANDRE MICELI
Trainer: P. VAN DE POELE (S)
Won/12
18:05 Grand Prix de Fontainebleau (Listed) 4yo+ m Conditions
2000m
All Rumours (FR)
4  F  Shamardal (USA) / Aquamarine (JPN) (Deep Impact (JPN))
Breeder: Dayton Investments Limited
Owner: BALLYMORE THOROUGHBRED LTD
Trainer: X. THOMAS-DEMEAULTE (S)
Won/5
19:05 3yo c&g Conditions
2600m
Hermitage (FR)
3  G  Manduro (GER) / Skarina (FR) (Dark Moondancer (GB))
Breeder: Karine Perreau
Owner: ECURIE MADAME LYNNE MACLENNAN
Trainer: A. LACOMBE
3/10
HAPPY VALLEY (HK) 19:45 Handicap
1200m
Shamport (AUS)
6  G  Shamardal (USA) / Port Providence (GB) (Red Ransom (USA))
Breeder: Rosemont Stud
Owner: Winnie Law Wing Yin
Trainer: C Fownes
Won/9
MILAN (ITY) 15:10 Handicap 3YO+
1400m
Cape Baba (GB)
6  C  Cape Cross (IRE) / Eclaircie (IRE) (Thunder Gulch (USA))
Breeder: Darley Stud Management Co. Ltd.
2/12
15:50 Maiden 2YOC&G
1600m
Resident Evil (IRE)
2  C  Golden Horn (GB) / Salt Rose (GB) (Sleeping Indian (GB))
Breeder: M. Marcella & Miee Foley
Won/9
15:50 Maiden 2YOC&G
1600m
Sopran Brigida (IRE)
2  C  Raven's Pass (USA) / Dark Ray (IRE) (Dark Angel (IRE))
3/9
16:30 Handicap 3YO+
1400m
Mutineer (GB)
6  G  Sepoy (AUS) / Violet (IRE) (Mukaddamah (USA))
Breeder: Stourbank Stud
Won/11
17:10 Maiden 2YOF
1600m
Bonjour Tristesse (IRE)
2  F  Teofilo (IRE) / Bingfling (IRE) (Dark Angel (IRE))
Breeder: Thomastown Farm Ltd
2/12
17:10 Maiden 2YOF
1600m
Morellina (GB)
2  F  Poet's Voice (GB) / Maschera d'Oro (GB) (Mtoto (GB))
Breeder: Azienda Agricola Razza Del Sole SRL
Won/12
MONBETSU (JPN) Set Weight
1200m
Whys Hawking (GB)
3  C  Golden Horn (GB) / Indigo Girl (GER) (Sternkönig (IRE))
Breeder: Gestut Lindenhof
2/12
SANDOWN (GB) 14:15 Handicap 3YO+
5f
Vitare (IRE)
3  G  Sidestep (AUS) / Question (USA) (Coronado's Quest (USA))
Breeder: Tally-Ho Stud
Owner: Box 41
Trainer: Mick Channon
3/7
14:50 Novice 2YO
1 mile
Forever Forward (IRE)
2  C  Exceed and Excel (AUS) / Teofilo's Princess (IRE) (Teofilo (IRE))
Breeder: Rabbah
Owner: Mr Simon Munir & Mr Isaac Souede
Trainer: C G Cox
3/11
16:30 Handicap 3YO+f
1 mile
Long Haired Lover (IRE)
3  F  Night of Thunder (IRE) / Love and Laughter (IRE) (Theatrical (IRE))
Breeder: K. and Mrs Cullen
Owner: D Howden, N Wheeler & D Redvers
Trainer: James Fanshawe
3/9
SETTAT (MOR) 13:05 Conditions 3YO
1100m
No Mercy (GB)
3  C  Sepoy (AUS) / Isola Verde (GB) (Oasis Dream (GB))
Breeder: Mr & Mrs P. Hopper & Mr & Mrs M. Morris
Owner: KARIMINE M'HAMMED
Trainer: LAPLANCHE ROBERT CHRISTIAN
Won/9
WARWICK FARM (AUS) 14:00 3yo Maiden
1100m
Osamu (AUS)
3  C  Exceed and Excel (AUS) / Written Dash (AUS) (Written Tycoon (AUS))
Breeder: Wallings Bloodstock Pty Ltd
Owner: Aquis Farm (Mgr: S J McGrath), Tyreel Stud (Mgr: Mrs L J Monds), G1g Racing & Breeding (Mgr: Mrs T L Vogel), Y Zhao & Mermen (Mgr: M L Lacy)
Trainer: C J Waller
2/9
YARMOUTH (GB) 15:10 John Musker S. (Listed) Conditions 3YO+f
1m 2¼f
Festive Star (GB)
3  F  Golden Horn (GB) / Festoso (IRE) (Diesis (GB))
Breeder: Sun Kingdom Pty Ltd
Owner: Rabbah Racing
Trainer: S Crisford
3/14
16:20 Handicap 3YO+
1 mile
Nicklaus (GB)
5  G  Exceed and Excel (AUS) / Nianga (GER) (Lomitas (GB))
Breeder: Stiftung Gestut Fahrhof
Owner: Highclere Thoroughbred Racing - Nickla
Trainer: William Haggas
Won/8
16:50 Handicap 3YO
1 mile
Dashing Roger (GB)
3  G  Fast Company (IRE) / Croeso Cusan (GB) (Diktat (GB))
Breeder: Mr R R Evans
Owner: Ron Spore & Exors Late Stephanie Olive
Trainer: W Stone
Won/9
17:20 Handicap 3YO
6f
Wadi Al Salaam (IRE)
3  C  Outstrip (GB) / Candy Banter (USA) (Distorted Humor (USA))
Breeder: John Cullinan
Owner: Mr E A Al Afoo
Trainer: Tim Easterby
3/6