Entries

Here you will find all the entries and results for Darley-sired horses.

The filters below will help you find exactly what you are looking for.

Show race times in:

Races are listed using local times.

19 February 2020

Racecourse Time Race Distance Horse Result
KENSINGTON
(AUS)
14:20 3yo Maiden
1100m Red Hot (AUS)
3  F   Poet's Voice (GB) /
Hot Millie (AUS) (Magic Albert (AUS))
Breeder: Ms K Harding
Owner: Ms Ke Harding & Mrs S Betts
Trainer: Craig Carmody
        Secretively (AUS)
3  G   Dawn Approach (IRE) /
Very Discreet (AUS) (Exceed and Excel (AUS))
Breeder: Mr D Peacock
Owner: Godolphin
Trainer: James Cummings
  14:55 Handicap
1400m Compatriot (AUS)
3  F   Brazen Beau (AUS) /
Tahnee Tango (AUS) (Grand Lodge (USA))
Breeder: Mr IV Millard
Owner: Sun Bloodstock Pty Ltd (Mgr: Ms M C Cheng)
Trainer: G A Ryan
  15:30 3yo Maiden Handicap
1400m Red Hot (AUS)
3  F   Poet's Voice (GB) /
Hot Millie (AUS) (Magic Albert (AUS))
Breeder: Ms K Harding
Owner: Ms Ke Harding & Mrs S Betts
Trainer: Craig Carmody
  16:05 Handicap
1800m Shalmaneser (AUS)
9  G   Teofilo (IRE) /
Lady Nikolay (AUS) (Stravinsky (USA))
Breeder: Best Western Group Pty Ltd
Owner: D Zomaya
Trainer: E & L Longmire
  16:40 Handicap
1400m Ladies' Gem (AUS)
5  G   Helmet (AUS) /
Royal Reign (NZ) (Viscount (AUS))
Breeder: Mr M Moss
Owner: Ms L Tang, Ms L He, Ms F Hon, Mrs H Lam, Ms F Tan, Ms A Tang, Ms S Xie, Ms Y Yim, Ms M Zhang, Ms Z Zhou, Mrs E Huang, Mrs F Chau
Trainer: J & G Lee
        Lifetime Quest (AUS)
4  G   Exceed and Excel (AUS) /
Matras (NZ) (Zabeel (NZ))
Breeder: Gooree Park Stud Pty Ltd
Owner: Gooree Stud (Mgr: E M Cojuangco)
Trainer: K A Lees
  17:50 Handicap
1000m Iconic Star (AUS)
3  F   Brazen Beau (AUS) /
Order Me (USA) (Elusive Quality (USA))
Breeder: Emmaroo Bloodstock Pty Ltd
Owner: Emmaroo Bloodstock (Mgr: Mrs C J Murray), G Ruperto, Lees Racing Pty Ltd (Mgr: K Lees), Mrs W Ainsworth & P B Jones
Trainer: K A Lees
        Segalas (AUS)
4  F   Poet's Voice (GB) /
Segolene (AUS) (Lonhro (AUS))
Breeder: Darley
Owner: Godolphin
Trainer: James Cummings
SANDOWN
(AUS)
15:40 2yo Open Handicap
1400m Helmiton (AUS)
2  G   Helmet (AUS) /
Sweet Miss Ruby (AUS) (Rubiton (AUS))
Breeder: Illowra Stud
Owner: Dr N Berry, Mrs M E Berry, S G Payne, Mrs L J Douglas, B T Pantlin, Ms C M Szentkuti, W S Hubbard, Mrs A L Griffiths, B Phillips, S J V (Mgr:) P Lennon, First Light Racing Pty Ltd (Mgr: T S Wilson), Swantastic (Mgr: J Boland) & May The Horse Be With You (
Trainer: Michelle Payne
  16:15 Handicap
1400m Paradee (AUS)
3  F   Epaulette (AUS) /
Icy Heels (AUS) (Medaglia d'Oro (USA))
Breeder: Vieira Group Pty Ltd
Owner: R M Anderson
Trainer: D T O'Brien
  18:00 Handicap
1000m Modear (AUS)
3  F   Helmet (AUS) /
Thisisus (NZ) (High Chaparral (IRE))
Breeder: Aljen Nominees Pty Ltd
Owner: A M Rolleston
Trainer: Patrick Payne
  18:30 Handicap
1800m Konkalikon (AUS)
4  G   Helmet (AUS) /
Red Illusion (AUS) (Red Ransom (USA))
Breeder: Mr G Nicol
Owner: Ms D Eurell, G J Nicol & D C Fyffe
Trainer: G Eurell
  19:00 Handicap
1600m Petruchio (IRE)
5  G   New Approach (IRE) /
The Shrew (GB) (Dansili (GB))
Breeder: Lodge Park Stud
Owner: Oti Racing (Mgrs: T Henderson & S Driscoll), Anglo Australian Racing (Mgr: E Wilmott), P Farrugia, P Flavel, Aston Bloodstock, Irish Golfer No.10, J Gurrieri, R Gaylard & Uthmeyer Racing
Trainer: Archie Alexander
  19:30 Handicap
1400m Jemadar (AUS)
6  G   Sepoy (AUS) /
Daanet Al Dunya (USA) (Rahy (USA))
Breeder: Darley
Owner: K Harris, J Rodgers, G Fielding, Mrs H Rivett, Miss C Thomas, Another Flared Nostril Syn, I & Mrs L Boyes
Trainer: Kane Harris
SHA TIN
(HK)
19:15 Handicap
1200m Corre Rapido (NZ)
7  G   Iffraaj (GB) /
Charangas (AUS) (Flying Spur (AUS))
Breeder: J W Campin
Owner: Kenneth Kong Siu Chee & Elaine Kong Yick Ning
Trainer: Richard Gibson
  19:45 Handicap
1650m Our Green (FR)
5  G   Shamardal (USA) /
Light and Airy (GB) (Linamix (FR))
Breeder: S.c.e.a. Haras De Saint Pair
Owner: Evergreen Syndicate
Trainer: C H Yip
  20:15 Handicap
1200m Excel Delight (AUS)
4  G   Exceed and Excel (AUS) /
Miss Krovanh (AUS) (Zabeel (NZ))
Breeder: Amelia Park Racing & Breeding Pty Ltd
Owner: Wilson Law Wai Shan
Trainer: J J Size
  21:15 Handicap
1650m Foodie Princess (AUS)
4  G   Sepoy (AUS) /
Raziyya of Sydney (AUS) (Redoute's Choice (AUS))
Breeder: Trelawney Stud
Owner: Wong Wing Chee
Trainer: W Y So
        Splendid Timing (AUS)
5  G   Sepoy (AUS) /
Secret Indulgence (NZ) (Fastnet Rock (AUS))
Breeder: Mr NJR Werrett
Owner: Kan Lam Man Wah & Elsa Chan
Trainer: C H Yip
  21:45 Handicap
1200m Baltic Success (AUS)
5  G   Exceed and Excel (AUS) /
Madame Pedrille (AUS) (Secret Savings (USA))
Breeder: Pedrille Thoroughbreds
Owner: Mr & Mrs Hans Michael Jebsen
Trainer: C S Shum
  22:15 Handicap
1800m Iconic Sunset (GB)
5  G   Farhh (GB) /
Manila Bay (IRE) (Halling (USA))
Breeder: Rabbah
Owner: Hk Horseowners Syndicate
Trainer: C S Shum
  22:50 Handicap
1200m Ajmal (IRE)
6  G   Shamardal (USA) /
Adja (IRE) (Rock of Gibraltar (IRE))
Breeder: Dayton Investments (Breeding) Limit
Owner: Hayden Pong Hei Ting
Trainer: J J Size
        Moment of Power (AUS)
7  G   Exceed and Excel (AUS) /
Diamond Masque (NZ) (Align (AUS))
Breeder: Rothwell Park
Owner: Fraternity Syndicate
Trainer: P D O'Sullivan
STAWELL
(AUS)
13:00 3yo Maiden
1100m Glamorize (AUS)
3  F   Sepoy (AUS) /
Beauty World (AUS) (Danehill Dancer (IRE))
Breeder: Oakland Park Stud
Owner: New South Wales Pastoral Company (Mgr: J L Muir)
Trainer: C Maher & D Eustace
STRATHALBYN
(AUS)
14:55 3yo+ Maiden
1100m Helpeny (AUS)
4  F   Helmet (AUS) /
Golden Penny (AUS) (Blevic (AUS))
Breeder: Mr G Sheldon
Owner: Finniss Equine Retreat, G A Kent, M Adami, A Connor, Ama Racing & Speranza
Trainer: W F Francis & G Kent
        Never You Mind (AUS)
3  G   Epaulette (AUS) /
Kirra Sand (NZ) (O'Reilly (NZ))
Breeder: Rushton Park
Owner: J T Pollard, A R Hunt, Ms A K Parker, M R Parker, M A Greenbank, P W Greenbank, B Tyson, G J Matthews-Linke, Friday At Five (Mgr: M R Parker) & Hyam Racing (Mgr: Mrs T S Hyam)
Trainer: John Hyam
  16:05 Handicap
1600m Igitur (AUS)
6  G   Helmet (AUS) /
Gaudeamus (USA) (Distorted Humor (USA))
Breeder: Wood Nook Farm Pty Ltd
Owner: R J Cowan, Mrs T C Cowan, A N Barratt & Miss E Hubbard
Trainer: Ms E Hubbard
  16:40 Handicap
1350m Putting on Airs (AUS)
4  F   Exceed and Excel (AUS) /
Buenos Aires (IRE) (Rainbow Quest (USA))
Breeder: Cressfield
Owner: Ms J Kluske-Hickmott, D Pethybridge, R Brown, E Cook, M Swinburne, G Gale, A Hopper, J James, V Macolino, N McNeil, R Murray, W Pett, S Sirin & P & T Stoneham
Trainer: Michael Hickmott
  17:15 Handicap
1200m Teatro (AUS)
4  F   Sepoy (AUS) /
Spoleto (USA) (Vindication (USA))
Breeder: A R Bell Racing
Owner: Handball Searle (Mgr: C Burford) & Pints And Ponies (Mgr: J Searle), J Searle, J Verco, T Harknes, A Dimernt, B Stone, M Stone, J Searle & C Searle
Trainer: J R Searle
TAMPA BAY DOWNS
(USA)
14:30 CLM
3 yo F (fillies)
Race number: 5
1 mile Argentinian Roots (IRE)
3  F   Brazen Beau (AUS) /
Emotion Parade (ARG) (Parade Marshal)
Breeder: Mr F. Caracoche
Owner: I. C. Racing, LLC
Trainer: I Correas, IV
VALPARAISO
(CHI)
13:50 3YO+ Handicap
1000m Pichita (CHI)
5  F   Fast Company (IRE) /
Pichagua (ARG) (Bernstein (USA))
Breeder: Agrícola Taomina Ltda
Owner: Ocon
Trainer: Rodrigo Viejo S.
  16:15 3YO+ Handicap
1600m Amante Lady (CHI)
5  F   Authorized (IRE) /
Lady Kitty Karson (USA) (Carson City (USA))
Breeder: Haras El Sheik
Owner: Los Pollitos
Trainer: Sergio Inda M.
  17:15 3YO+ Handicap
1100m Ojo Vivaz (CHI)
4  C   Fast Company (IRE) /
Strepper Wells (ARG) (Poliglote (GB))
Breeder: Haras Convento Viejo
Owner: Carlos Molina
Trainer: Sergio Inda M.
  18:15 3YO+ Handicap
1100m Best Company (CHI)
4  C   Fast Company (IRE) /
Puerta de Cristal (CHI) (Ocean Terrace (USA))
Breeder: Haras Convento Viejo
Owner: Alicahue
Trainer: Inés Maffud H.

20 February 2020

Racecourse Time Race Distance Horse Result
GULFSTREAM PARK
(USA)
17:33 MCL
4 yo's & up F & M (fillies and mares)
Race number: 10
1 mile Princesa Crystal (GB)
4  F   Casamento (IRE) /
Crystal House (CHI) (Golden Voyager)
Breeder: Godolphin
Owner: Haras Lizzie, Inc.
Trainer: A Sanchez
VAAL TC
(SAF)
16:05 Open Handicap
1600m Waqaas (AUS)
4  C   Sepoy (AUS) /
Albakoor (AUS) (Zabeel (NZ))
Breeder: Shadwell Stud Australasia Ltd
Owner: Messrs J A Habib, G J Nassif, J Nassif & Z L Nassif
Trainer: Fabian Habib

19 February 2020

KENSINGTON (AUS)19 February 2020

14:20 3yo Maiden 1100m
Horse Red Hot (AUS) 3 F
Poet's Voice / Hot Millie
Breeder Ms K Harding
Owner Ms Ke Harding & Mrs S Betts
Trainer Craig Carmody
Result
Horse Secretively (AUS) 3 G
Dawn Approach / Very Discreet
Breeder Mr D Peacock
Owner Godolphin
Trainer James Cummings
Result
14:55 Handicap 1400m
Horse Compatriot (AUS) 3 F
Brazen Beau / Tahnee Tango
Breeder Mr IV Millard
Owner Sun Bloodstock Pty Ltd (Mgr: Ms M C Cheng)
Trainer G A Ryan
Result
15:30 3yo Maiden Handicap 1400m
Horse Red Hot (AUS) 3 F
Poet's Voice / Hot Millie
Breeder Ms K Harding
Owner Ms Ke Harding & Mrs S Betts
Trainer Craig Carmody
Result
16:05 Handicap 1800m
Horse Shalmaneser (AUS) 9 G
Teofilo / Lady Nikolay
Breeder Best Western Group Pty Ltd
Owner D Zomaya
Trainer E & L Longmire
Result
16:40 Handicap 1400m
Horse Ladies' Gem (AUS) 5 G
Helmet / Royal Reign
Breeder Mr M Moss
Owner Ms L Tang, Ms L He, Ms F Hon, Mrs H Lam, Ms F Tan, Ms A Tang, Ms S Xie, Ms Y Yim, Ms M Zhang, Ms Z Zhou, Mrs E Huang, Mrs F Chau
Trainer J & G Lee
Result
Horse Lifetime Quest (AUS) 4 G
Exceed and Excel / Matras
Breeder Gooree Park Stud Pty Ltd
Owner Gooree Stud (Mgr: E M Cojuangco)
Trainer K A Lees
Result
17:50 Handicap 1000m
Horse Iconic Star (AUS) 3 F
Brazen Beau / Order Me
Breeder Emmaroo Bloodstock Pty Ltd
Owner Emmaroo Bloodstock (Mgr: Mrs C J Murray), G Ruperto, Lees Racing Pty Ltd (Mgr: K Lees), Mrs W Ainsworth & P B Jones
Trainer K A Lees
Result
Horse Segalas (AUS) 4 F
Poet's Voice / Segolene
Breeder Darley
Owner Godolphin
Trainer James Cummings
Result

SANDOWN (AUS)19 February 2020

15:40 2yo Open Handicap 1400m
Horse Helmiton (AUS) 2 G
Helmet / Sweet Miss Ruby
Breeder Illowra Stud
Owner Dr N Berry, Mrs M E Berry, S G Payne, Mrs L J Douglas, B T Pantlin, Ms C M Szentkuti, W S Hubbard, Mrs A L Griffiths, B Phillips, S J V (Mgr:) P Lennon, First Light Racing Pty Ltd (Mgr: T S Wilson), Swantastic (Mgr: J Boland) & May The Horse Be With You (
Trainer Michelle Payne
Result
16:15 Handicap 1400m
Horse Paradee (AUS) 3 F
Epaulette / Icy Heels
Breeder Vieira Group Pty Ltd
Owner R M Anderson
Trainer D T O'Brien
Result
18:00 Handicap 1000m
Horse Modear (AUS) 3 F
Helmet / Thisisus
Breeder Aljen Nominees Pty Ltd
Owner A M Rolleston
Trainer Patrick Payne
Result
18:30 Handicap 1800m
Horse Konkalikon (AUS) 4 G
Helmet / Red Illusion
Breeder Mr G Nicol
Owner Ms D Eurell, G J Nicol & D C Fyffe
Trainer G Eurell
Result
19:00 Handicap 1600m
Horse Petruchio (IRE) 5 G
New Approach / The Shrew
Breeder Lodge Park Stud
Owner Oti Racing (Mgrs: T Henderson & S Driscoll), Anglo Australian Racing (Mgr: E Wilmott), P Farrugia, P Flavel, Aston Bloodstock, Irish Golfer No.10, J Gurrieri, R Gaylard & Uthmeyer Racing
Trainer Archie Alexander
Result
19:30 Handicap 1400m
Horse Jemadar (AUS) 6 G
Sepoy / Daanet Al Dunya
Breeder Darley
Owner K Harris, J Rodgers, G Fielding, Mrs H Rivett, Miss C Thomas, Another Flared Nostril Syn, I & Mrs L Boyes
Trainer Kane Harris
Result

SHA TIN (HK)19 February 2020

19:15 Handicap 1200m
Horse Corre Rapido (NZ) 7 G
Iffraaj / Charangas
Breeder J W Campin
Owner Kenneth Kong Siu Chee & Elaine Kong Yick Ning
Trainer Richard Gibson
Result
19:45 Handicap 1650m
Horse Our Green (FR) 5 G
Shamardal / Light and Airy
Breeder S.c.e.a. Haras De Saint Pair
Owner Evergreen Syndicate
Trainer C H Yip
Result
20:15 Handicap 1200m
Horse Excel Delight (AUS) 4 G
Exceed and Excel / Miss Krovanh
Breeder Amelia Park Racing & Breeding Pty Ltd
Owner Wilson Law Wai Shan
Trainer J J Size
Result
21:15 Handicap 1650m
Horse Foodie Princess (AUS) 4 G
Sepoy / Raziyya of Sydney
Breeder Trelawney Stud
Owner Wong Wing Chee
Trainer W Y So
Result
Horse Splendid Timing (AUS) 5 G
Sepoy / Secret Indulgence
Breeder Mr NJR Werrett
Owner Kan Lam Man Wah & Elsa Chan
Trainer C H Yip
Result
21:45 Handicap 1200m
Horse Baltic Success (AUS) 5 G
Exceed and Excel / Madame Pedrille
Breeder Pedrille Thoroughbreds
Owner Mr & Mrs Hans Michael Jebsen
Trainer C S Shum
Result
22:15 Handicap 1800m
Horse Iconic Sunset (GB) 5 G
Farhh / Manila Bay
Breeder Rabbah
Owner Hk Horseowners Syndicate
Trainer C S Shum
Result
22:50 Handicap 1200m
Horse Ajmal (IRE) 6 G
Shamardal / Adja
Breeder Dayton Investments (Breeding) Limit
Owner Hayden Pong Hei Ting
Trainer J J Size
Result
Horse Moment of Power (AUS) 7 G
Exceed and Excel / Diamond Masque
Breeder Rothwell Park
Owner Fraternity Syndicate
Trainer P D O'Sullivan
Result

STAWELL (AUS)19 February 2020

13:00 3yo Maiden 1100m
Horse Glamorize (AUS) 3 F
Sepoy / Beauty World
Breeder Oakland Park Stud
Owner New South Wales Pastoral Company (Mgr: J L Muir)
Trainer C Maher & D Eustace
Result

STRATHALBYN (AUS)19 February 2020

14:55 3yo+ Maiden 1100m
Horse Helpeny (AUS) 4 F
Helmet / Golden Penny
Breeder Mr G Sheldon
Owner Finniss Equine Retreat, G A Kent, M Adami, A Connor, Ama Racing & Speranza
Trainer W F Francis & G Kent
Result
Horse Never You Mind (AUS) 3 G
Epaulette / Kirra Sand
Breeder Rushton Park
Owner J T Pollard, A R Hunt, Ms A K Parker, M R Parker, M A Greenbank, P W Greenbank, B Tyson, G J Matthews-Linke, Friday At Five (Mgr: M R Parker) & Hyam Racing (Mgr: Mrs T S Hyam)
Trainer John Hyam
Result
16:05 Handicap 1600m
Horse Igitur (AUS) 6 G
Helmet / Gaudeamus
Breeder Wood Nook Farm Pty Ltd
Owner R J Cowan, Mrs T C Cowan, A N Barratt & Miss E Hubbard
Trainer Ms E Hubbard
Result
16:40 Handicap 1350m
Horse Putting on Airs (AUS) 4 F
Exceed and Excel / Buenos Aires
Breeder Cressfield
Owner Ms J Kluske-Hickmott, D Pethybridge, R Brown, E Cook, M Swinburne, G Gale, A Hopper, J James, V Macolino, N McNeil, R Murray, W Pett, S Sirin & P & T Stoneham
Trainer Michael Hickmott
Result
17:15 Handicap 1200m
Horse Teatro (AUS) 4 F
Sepoy / Spoleto
Breeder A R Bell Racing
Owner Handball Searle (Mgr: C Burford) & Pints And Ponies (Mgr: J Searle), J Searle, J Verco, T Harknes, A Dimernt, B Stone, M Stone, J Searle & C Searle
Trainer J R Searle
Result

TAMPA BAY DOWNS (USA)19 February 2020

14:30 CLM 3 yo F (fillies)
Race number: 5
1 mile
Horse Argentinian Roots (IRE) 3 F
Brazen Beau / Emotion Parade
Breeder Mr F. Caracoche
Owner I. C. Racing, LLC
Trainer I Correas, IV
Result

VALPARAISO (CHI)19 February 2020

13:50 3YO+ Handicap 1000m
Horse Pichita (CHI) 5 F
Fast Company / Pichagua
Breeder Agrícola Taomina Ltda
Owner Ocon
Trainer Rodrigo Viejo S.
Result
16:15 3YO+ Handicap 1600m
Horse Amante Lady (CHI) 5 F
Authorized / Lady Kitty Karson
Breeder Haras El Sheik
Owner Los Pollitos
Trainer Sergio Inda M.
Result
17:15 3YO+ Handicap 1100m
Horse Ojo Vivaz (CHI) 4 C
Fast Company / Strepper Wells
Breeder Haras Convento Viejo
Owner Carlos Molina
Trainer Sergio Inda M.
Result
18:15 3YO+ Handicap 1100m
Horse Best Company (CHI) 4 C
Fast Company / Puerta de Cristal
Breeder Haras Convento Viejo
Owner Alicahue
Trainer Inés Maffud H.
Result

20 February 2020

GULFSTREAM PARK (USA)20 February 2020

17:33 MCL 4 yo's & up F & M (fillies and mares)
Race number: 10
1 mile
Horse Princesa Crystal (GB) 4 F
Casamento / Crystal House
Breeder Godolphin
Owner Haras Lizzie, Inc.
Trainer A Sanchez
Result

VAAL TC (SAF)20 February 2020

16:05 Open Handicap 1600m
Horse Waqaas (AUS) 4 C
Sepoy / Albakoor
Breeder Shadwell Stud Australasia Ltd
Owner Messrs J A Habib, G J Nassif, J Nassif & Z L Nassif
Trainer Fabian Habib
Result