Past results

Here you will find all the entries and results for Darley-sired horses.

The filters below will help you find exactly what you are looking for.

Show race times in:

Races are listed using local times.

1 February 2020

Racecourse Time Race Distance Horse Result
EAGLE FARM
(AUS)
15:42 Handicap
1400m Impasse (AUS)
5  G   Sepoy (AUS) /
Amelia's Dream (AUS) (Redoute's Choice (AUS))
Breeder: Mr R Pegum
Owner: Laurel Oak Hinkler(Mgr: L J Mihalyka), Carpe Diem(Mgr: K Lowe), D J Tamblyn, G J Grant, A N Fitzgerald, P W Hickey, R H Morrison, Mrs L E Morrison, B Hastie, G J Capon, Mrs L Capon
Trainer: M J Dunn
Won/11
  17:40 3yo Open Handicap
1400m Baroda (AUS)
3  F   Epaulette (AUS) /
Dandy Warhols (AUS) (Distant Music (USA))
Breeder: Eureka Cambooya Thoroughbreds Pty Ltd
Owner: S G Mauger, R M Harvey, Ig Mathieson, A J Halloran, Dr Da Worthley, M A Snowden, M J Ostermeyer, Mrs J Edington, D J Bates, Mrs M D Bates, Mrs Ja Hudson, B Hudson, W E Muller, T R
Trainer: A J & T Edmonds
Won/11
GCTC
(AUS)
12:51 Maiden Handicap
900m Mint Strip (AUS)
3  G   Sidestep (AUS) /
Little McCall (USA) (Lightnin n Thunder (USA))
Breeder: Lavin Park Racing & Breeding
Owner: B P McMahon, B P Walsh, J Carter, D McMahon, J Buchanan, S McMahon & T McMahon
Trainer: A P Williamson
3/9
  13:28 Handicap
1100m Helfuchi (AUS)
5  F   Helmet (AUS) /
Burndiniburn (AUS) (Bernardini (USA))
Breeder: Mr IV Millard
Owner: Mrs C L Munce, R J Gall, J A Engler, A F Norman, N P Kirkwood, Mrs B J Kirkwood, Mrs K Robison, M Robison, Mrs S L Kirkwood, J R Kirkwood, Mrs K J Robison, A J Robison, D Browne, M
Trainer: Chris Munce
2/7
  14:38 Handicap
1800m Le Dude (NZ)
7  G   Iffraaj (GB) /
True Star (NZ) (Ishiguru (USA))
Breeder: J W Campin
Owner: G B Boyd
Trainer: Angela Plumb
2/8
HEALESVILLE
(AUS)
16:00 Handicap
1650m Jousting (AUS)
4  G   Helmet (AUS) /
Sleek Beauty (AUS) (Elusive Quality (USA))
Breeder: Mrs L McDonald
Owner: B R Whyte & Mrs H I Whyte
Trainer: Ms A Shillito
2/8
HIPODROMO CHILE
(CHI)
16:42 Handicap 3YO+
1200m El Señor Llego (CHI)
4  C   Fast Company (IRE) /
La Señora Salió (CHI) (Gallantsky (USA))
Breeder: Haras Santa Olga
Owner: K.C.A.
Trainer: Juan C. Pichara J.
Won/15
  18:30 Handicap 3YO+
1200m Rumbo Al Sur (CHI)
4  F   Fast Company (IRE) /
Reina Tigresa (CHI) (The Mighty Tiger (USA))
Breeder: Haras Las Camelias
Owner: Siete Estrellas
Trainer: Alejandro Padovani E.
Won/15
HOBART
(AUS)
14:22 2yo Maiden
1000m Reite den Blitz (AUS)
2  F   Night of Thunder (IRE) /
Sabkha (USA) (Green Desert (USA))
Breeder: Tara Farm Pty Ltd
Owner: A P Scanlon, A J Eaton, S B Sullivan, Mrs L M Schwaiger, B E Schwaiger, R A Field, R J Burridge, F D McCrossen, Mrs V J McCrossen & Mrs S J Winwood
Trainer: Scott Brunton
2/10
  15:37 3yo Open Set Weight
1100m Sidorova (AUS)
3  F   Brazen Beau (AUS) /
Isibaeva (AUS) (Johannesburg (USA))
Breeder: Cressfield Thoroughbreds
Owner: Mrs L J Hay & Cressfield (Mgr: B W Neill)
Trainer: I D Hay
2/5
ISTANBUL
(TUR)
2 Conditions 4YO+
2200m Agera (TUR)
4  C   Cape Cross (IRE) /
Princess Taise (USA) (Cozzene (USA))
Breeder: T.i.aksoy
Owner: T. IZZET AKSOY
Trainer: A.TEPEBASI
Won/8
  4 Conditions 4YO+
2200m Agera (TUR)
4  C   Cape Cross (IRE) /
Princess Taise (USA) (Cozzene (USA))
Breeder: T.i.aksoy
Owner: T. IZZET AKSOY
Trainer: A.TEPEBASI
Won/8
KEMPTON
(GB)
17:15 Flat 3YO+
1 mile Key Look (IRE)
3  F   Dawn Approach (IRE) /
Fashion Line (IRE) (Cape Cross (IRE))
Breeder: Rabbah
Owner: Sheikh Marwan Al Maktoum
Trainer: S Crisford
3/14
  18:15 Flat Hcap 4YO+
1 mile Bedtime Bella (IRE)
4  F   Slade Power (IRE) /
Slope (GB) (Acclamation (GB))
Breeder: Gce Farm Ltd
Owner: Rod In Pickle Partnership
Trainer: M Appleby
3/6
  18:45 Flat Hcap 4YO+
2 miles All Yours (FR)
9  G   Halling (USA) /
Fontaine Riant (FR) (Josr Algarhoud (IRE))
Breeder: S.C.A. La Perrigne
Owner: Power Geneva Ltd
Trainer: S Curran
Won/11
  19:45 Flat Hcap 4YO+
1m 4f Strict (IRE)
4  G   Slade Power (IRE) /
Thawrah (IRE) (Green Desert (USA))
Breeder: J. McEnery
Owner: Honestly Racing
Trainer: M Appleby
3/9
KRANJI
(SIN)
13:15 Handicap
1200m Pearl King (NZ)
7  G   Iffraaj (GB) /
Nuance (NZ) (Star Way (GB))
Breeder: G J McCarthy
Owner: AJ'S STABLE
Trainer: M W Walker
2/10
  15:15 Handicap
1100m Surge (AUS)
4  G   Exceed and Excel (AUS) /
Antillanca (AUS) (Street Cry (IRE))
Breeder: Darley
Owner: MMW STABLE
Trainer: L Dragon
Won/11
  16:50 Handicap
1200m Siam Warrior (AUS)
5  G   Exceed and Excel (AUS) /
Yesterday (AUS) (Red Ransom (USA))
Breeder: Darley
Owner: MIDDLE KINGDOM STABLE
Trainer: J Peters
Won/12
KYNETON
(AUS)
14:01 3yo+Fillies & Mares Maiden
1450m Ragnars Bride (AUS)
3  F   Brazen Beau (AUS) /
Viking Turf Belle (AUS) (Elusive Quality (USA))
Breeder: Pepac Atf Ept
Owner: Sheamus Mills Bloodstock P/L (Mgr: S A Mills), Chesapeake Thoroughbreds Pty Ltd (Mgr: A J Roberts) & Winton Bloodstock (Mgr: B L Toohey)
Trainer: M Price & M Kent Jnr
Won/10
  15:46 Handicap
1850m My Clementina (AUS)
5  F   Cape Cross (IRE) /
Permeate (GB) (Rail Link (GB))
Breeder: Mr G Russell
Owner: F M D'Agostino & Ms C M Alderson
Trainer: Ms C Alderson
2/9
LINGFIELD
(GB)
13:10 Flat Hcap 4YO+
6f Barrington (IRE)
6  G   Casamento (IRE) /
Mia Divina (GB) (Exceed and Excel (AUS))
Breeder: C. Marnane
Owner: Mr Frank McAleavy
Trainer: M Appleby
2/9
  13:45 Cleves S. (Listed)
Flat 4YO+
6f Good Effort (IRE)
5  C   Shamardal (USA) /
Magical Crown (USA) (Distorted Humor (USA))
Breeder: Rabbah
Owner: Mr Abdulla Al Mansoori
Trainer: I Mohammed
Won/7
        Soldier's Minute (GB)
5  G   Raven's Pass (USA) /
Hadba (IRE) (Cape Cross (IRE))
Breeder: Rabbah Bloodstock Limited
Owner: Weldspec Glasgow Limited
Trainer: K Dalgleish
2/7
  14:55 Winter Derby Trial (Listed)
Flat 4YO+
1m 2f Court House (IRE)
5  G   Dawn Approach (IRE) /
Crossanza (IRE) (Cape Cross (IRE))
Breeder: Nanallac Stud
Owner: H R H Princess Haya of Jordan
Trainer: John Gosden
2/7
  15:30 Flat 4YO+
1m 4f Where's Tom (GB)
5  G   Cape Cross (IRE) /
Where's Susie (GB) (Where or When (IRE))
Breeder: Recycled Products Limited
Owner: Recycled Products Limited
Trainer: M Madgwick
Won/8
MACHECOUL
(FR)
12:30 3yo Maiden
1600m Galidermes (FR)
3  G   Hunter's Light (IRE) /
Angie Eria (FR) (Galileo (IRE))
Breeder: Emanuela Ferrero
Owner: Mme Maryvonne BLOT
Trainer: J. BOISNARD (S)
3/13
        Jenufa (FR)
3  F   Hunter's Light (IRE) /
Jezlay (FR) (Layman (USA))
Breeder: E.a.r.l. Haras Du Logis
Owner: ALEXANDRE PEREIRA
Trainer: HA. PANTALL
2/13
MEYDAN
(UAE)
15:00 Maiden
1400m Enchanting Man (GB)
4  G   Dawn Approach (IRE) /
Al Baidaa (GB) (Exceed and Excel (AUS))
Breeder: Godolphin
Owner: Hakim Abdalla
Trainer: S Seemar
2/16
        Leadership (IRE)
4  G   Raven's Pass (USA) /
Prussian (GB) (Dubai Destination (USA))
Breeder: Godolphin
Owner: Union Racing
Trainer: S Seemar
3/16
  16:45 Handicap
1200m Speedy Move (IRE)
8  G   Iffraaj (GB) /
Beautiful Filly (GB) (Oasis Dream (GB))
Breeder: Rabbah Bloodtock Limited
Owner: Touch Gold Racing & Sean Ewing
Trainer: S Seemar
Won/16
  17:55 Handicap
1800m Dolmen (FR)
5  G   Dawn Approach (IRE) /
Acatama (USA) (Efisio (GB))
Breeder: Aleyrion Bloodstock Ltd
Owner: Adnan Khan
Trainer: S Seemar
Won/16
        Welford (GB)
7  C   Dubawi (IRE) /
Avongrove (GB) (Tiger Hill (IRE))
Breeder: Darley
Owner: Nasir Askar
Trainer: S Seemar
3/16
NEW PLYMOUTH
(NZ)
16:30 Handicap
2000m Shakespeare (NZ)
3  G   Poet's Voice (GB) /
Ulfah (AUS) (Encosta de Lago (AUS))
Breeder: Botsky Pty Ltd
Owner: S J Barber & J W Benner
Trainer: J Benner & H Wynyard
2/11
PENANG TC
(MAL)
15:00 Handicap
1400m Phan Nee Star (NZ)
5  G   Iffraaj (GB) /
Summer Nymph (NZ) (Danske (NZ))
Breeder: A S Murdoch, Central, NZ
Trainer: E BREUKELEN
Won/13
RANDWICK
(AUS)
16:30 Expressway S. (G2)
3yo+ Open Weight For Age
1200m Alizee (AUS)
5  F   Sepoy (AUS) /
Essaouira (AUS) (Exceed and Excel (AUS))
Breeder: Darley
Owner: Godolphin
Trainer: James Cummings
2/7
        Standout (AUS)
3  C   Exceed and Excel (AUS) /
Bahia (AUS) (Snippets (AUS))
Breeder: Corumbene Stud
Owner: Corumbene Stud Pty Ltd (Mgr: G Altomonte), G Altomonte, Ms L N Smith, G Severino, A G Altomonte & T Altomonte
Trainer: G A Ryan
Won/7
SAPPHIRE
(AUS)
14:16 Maiden
1600m Dip Me Lid (AUS)
4  G   Helmet (AUS) /
Dancing Doll (AUS) (Danehill Dancer (IRE))
Breeder: Redbank North
Owner: Redbank North Pty Ltd, (Mgr: J A Middleton), R A Shannon, D Gorman, K A Jacobs, M Phipps, D Nolan, B Quade, Ms L Stevenson & Royal Blue Baggers (Mgr: J R Nagle)
Trainer: K R Dryden
Won/7
  15:26 Handicap
1400m Rosebank (AUS)
5  F   Helmet (AUS) /
Eliza Park (AUS) (Scenic (IRE))
Breeder: Carrington Park
Owner: Gold Class Racing Pty Ltd (Mgr: Mrs S G McGuinness)
Trainer: Luke Pepper
3/7
        Strike a Beau (AUS)
3  G   Brazen Beau (AUS) /
She Has Arrived (AUS) (Domesday (AUS))
Breeder: Glenelg Park
Owner: Aj's Bakery Pty Ltd
Trainer: Richard Laming
2/7
SIRACUSA
(ITY)
14:45 Handicap 3YO
2100m Outlet (IRE)
3  F   Outstrip (GB) /
Assumption (IRE) (Beckett (IRE))
Breeder: D. G. Iceton
2/6
  15:55 Handicap 4YO+
1300m Gloriux (GB)
6  G   Exceed and Excel (AUS) /
Najraan (GB) (Cadeaux Genereux (GB))
Breeder: Rabbah Bloodstock Limited
Won/10
TOOWOOMBA
(AUS)
16:46 Handicap
1200m Rhyming Puppet (AUS)
6  G   Poet's Voice (GB) /
Pinocchio's Sister (AUS) (Woodman (USA))
Breeder: Balmoral Operations Pty Ltd
Owner: B Fawcett & P Crowe
Trainer: B F Cavanough
3/8
YEPPOON
(AUS)
15:35 Handicap
1200m Tadween (AUS)
4  G   Poet's Voice (GB) /
Sultah (AUS) (Exceed and Excel (AUS))
Breeder: Shadwell Stud Australasia Ltd
Owner: K J Miller
Trainer: K J Miller
2/7

31 January 2020

Racecourse Time Race Distance Horse Result
AL AIN
(UAE)
17:30 Handicap
1600m Dubawi's Thunder (GB)
9  G   Dubawi (IRE) /
Eclaircie (IRE) (Thunder Gulch (USA))
Breeder: Darley Stud Management Company Ltd
Owner: Bouresly Racing Syndicate
Trainer: R Bouresly
2/15
AL-JANADRIAH
(SDA)
04:15 Handicap Open Four Years and more Usual Fillies
1600m Amazing Speed (IRE)
8  F   Shamardal (USA) /
Kind Words (USA) (A.P. Indy (USA))
Breeder: Darley Stud Management Company Ltd
Owner: Naif Fayhan F. Almndeel
Trainer: NA.Almindeel
Won/13
BAHRAIN
(BHR)
14:25 Handicap 3YO+
1600m Al Jellaby (GB)
5  G   Exceed and Excel (AUS) /
Dolphina (USA) (Kingmambo (USA))
Breeder: The Niarchos Family
Owner: Al Mohamediya Racing
Trainer: OSAMA HASHIM
Won/8
  15:15 Conditions 4YO
1800m Sadara (BHR)
5  F   Helmet (AUS) /
Mazyoona (GB) (Duke of Marmalade (IRE))
Breeder: Mr K. Rahim
Owner: H.H. Sh Moh'd bin Abdulla bin Isa Al-Khalifa
Trainer: J. Naylor
2/4
BOWEN
(AUS)
17:22 Class 3 Set Weight
1200m Marching Orders (NZ)
5  G   Sepoy (AUS) /
Start Packing (NZ) (Zabeel (NZ))
Breeder: Mrs H G & W G Bax
Owner: Mrs E L Taylor, M J Pascoe & Ms C M Kirkwood
Trainer: Clinton Taylor
2/11
CANTERBURY
(AUS)
18:45 3yo Maiden Handicap
1250m Plaquette (AUS)
3  F   Exceed and Excel (AUS) /
Medaglia (AUS) (Medaglia d'Oro (USA))
Breeder: Godolphin Australia
Owner: Godolphin
Trainer: James Cummings
Won/5
  19:15 3yo Maiden Handicap
1550m Hostage of War (AUS)
3  G   Epaulette (AUS) /
Kidnapper (AUS) (Red Ransom (USA))
Breeder: Mrs N Grant-Taylor
Owner: B Sokolski, C Wenck, R Zuttion, Outlawed (J Edwards), Ocean Five Racing (T Price), A Havig, M Stiff, T W M Racing (Mrs S Moshopoulos), A Grant-Taylor, Mrs N Grant-Taylor, R Garozzo
Trainer: C J Waller
Won/6
  21:45 Handicap
1100m Super Oasis (AUS)
3  F   Exceed and Excel (AUS) /
Puzzle (AUS) (Shamardal (USA))
Breeder: Newhaven Park Stud
Owner: C L Chen & Miss P M Chen
Trainer: C J Waller
Won/11
CLUB HIPICO
(CHI)
14:42 Handicap 3YO+
1000m Cosmic Balance (CHI)
4  C   Fast Company (IRE) /
Collection (CHI) (Merchant of Venice (USA))
Breeder: Pablo Benavente Crestá
Owner: Dani Orlandi
Trainer: José Ignacio Inda D.
Won/15
DUNDALK
(IRE)
17:00 Flat Hcap 3yo+
5f Nigg Bay (IRE)
6  G   Exceed and Excel (AUS) /
Muaamara (GB) (Bahamian Bounty (GB))
Breeder: Lofts Hall Stud & Mrs C. R. Philips
Owner: J M O'Riordan
Trainer: J F Levins
2/12
  18:00 Flat 4yo+
1m 2¾f Princess Yaiza (IRE)
5  F   Casamento (IRE) /
Undertone (IRE) (Noverre (USA))
Breeder: F. Stynes
Owner: Lindsay Laroche
Trainer: Gavin Patrick Cromwell
2/4
  19:30 Flat Hcap 4yo+
1 mile Able Jack (GB)
7  G   Iffraaj (GB) /
Solva (GB) (Singspiel (IRE))
Breeder: Usk Valley Stud
Owner: Mark Finnane
Trainer: P J F Murphy
3/13

1 February 2020

EAGLE FARM (AUS)1 February 2020

15:42 Handicap 1400m
Horse Impasse (AUS) 5 G
Sepoy / Amelia's Dream
Breeder Mr R Pegum
Owner Laurel Oak Hinkler(Mgr: L J Mihalyka), Carpe Diem(Mgr: K Lowe), D J Tamblyn, G J Grant, A N Fitzgerald, P W Hickey, R H Morrison, Mrs L E Morrison, B Hastie, G J Capon, Mrs L Capon
Trainer M J Dunn
Result Won/11
17:40 3yo Open Handicap 1400m
Horse Baroda (AUS) 3 F
Epaulette / Dandy Warhols
Breeder Eureka Cambooya Thoroughbreds Pty Ltd
Owner S G Mauger, R M Harvey, Ig Mathieson, A J Halloran, Dr Da Worthley, M A Snowden, M J Ostermeyer, Mrs J Edington, D J Bates, Mrs M D Bates, Mrs Ja Hudson, B Hudson, W E Muller, T R
Trainer A J & T Edmonds
Result Won/11

GCTC (AUS)1 February 2020

12:51 Maiden Handicap 900m
Horse Mint Strip (AUS) 3 G
Sidestep / Little McCall
Breeder Lavin Park Racing & Breeding
Owner B P McMahon, B P Walsh, J Carter, D McMahon, J Buchanan, S McMahon & T McMahon
Trainer A P Williamson
Result 3/9
13:28 Handicap 1100m
Horse Helfuchi (AUS) 5 F
Helmet / Burndiniburn
Breeder Mr IV Millard
Owner Mrs C L Munce, R J Gall, J A Engler, A F Norman, N P Kirkwood, Mrs B J Kirkwood, Mrs K Robison, M Robison, Mrs S L Kirkwood, J R Kirkwood, Mrs K J Robison, A J Robison, D Browne, M
Trainer Chris Munce
Result 2/7
14:38 Handicap 1800m
Horse Le Dude (NZ) 7 G
Iffraaj / True Star
Breeder J W Campin
Owner G B Boyd
Trainer Angela Plumb
Result 2/8

HEALESVILLE (AUS)1 February 2020

16:00 Handicap 1650m
Horse Jousting (AUS) 4 G
Helmet / Sleek Beauty
Breeder Mrs L McDonald
Owner B R Whyte & Mrs H I Whyte
Trainer Ms A Shillito
Result 2/8

HIPODROMO CHILE (CHI)1 February 2020

16:42 Handicap 3YO+ 1200m
Horse El Señor Llego (CHI) 4 C
Fast Company / La Señora Salió
Breeder Haras Santa Olga
Owner K.C.A.
Trainer Juan C. Pichara J.
Result Won/15
18:30 Handicap 3YO+ 1200m
Horse Rumbo Al Sur (CHI) 4 F
Fast Company / Reina Tigresa
Breeder Haras Las Camelias
Owner Siete Estrellas
Trainer Alejandro Padovani E.
Result Won/15

HOBART (AUS)1 February 2020

14:22 2yo Maiden 1000m
Horse Reite den Blitz (AUS) 2 F
Night of Thunder / Sabkha
Breeder Tara Farm Pty Ltd
Owner A P Scanlon, A J Eaton, S B Sullivan, Mrs L M Schwaiger, B E Schwaiger, R A Field, R J Burridge, F D McCrossen, Mrs V J McCrossen & Mrs S J Winwood
Trainer Scott Brunton
Result 2/10
15:37 3yo Open Set Weight 1100m
Horse Sidorova (AUS) 3 F
Brazen Beau / Isibaeva
Breeder Cressfield Thoroughbreds
Owner Mrs L J Hay & Cressfield (Mgr: B W Neill)
Trainer I D Hay
Result 2/5

ISTANBUL (TUR)1 February 2020

2 Conditions 4YO+ 2200m
Horse Agera (TUR) 4 C
Cape Cross / Princess Taise
Breeder T.i.aksoy
Owner T. IZZET AKSOY
Trainer A.TEPEBASI
Result Won/8
4 Conditions 4YO+ 2200m
Horse Agera (TUR) 4 C
Cape Cross / Princess Taise
Breeder T.i.aksoy
Owner T. IZZET AKSOY
Trainer A.TEPEBASI
Result Won/8

KEMPTON (GB)1 February 2020

17:15 Flat 3YO+ 1 mile
Horse Key Look (IRE) 3 F
Dawn Approach / Fashion Line
Breeder Rabbah
Owner Sheikh Marwan Al Maktoum
Trainer S Crisford
Result 3/14
18:15 Flat Hcap 4YO+ 1 mile
Horse Bedtime Bella (IRE) 4 F
Slade Power / Slope
Breeder Gce Farm Ltd
Owner Rod In Pickle Partnership
Trainer M Appleby
Result 3/6
18:45 Flat Hcap 4YO+ 2 miles
Horse All Yours (FR) 9 G
Halling / Fontaine Riant
Breeder S.C.A. La Perrigne
Owner Power Geneva Ltd
Trainer S Curran
Result Won/11
19:45 Flat Hcap 4YO+ 1m 4f
Horse Strict (IRE) 4 G
Slade Power / Thawrah
Breeder J. McEnery
Owner Honestly Racing
Trainer M Appleby
Result 3/9

KRANJI (SIN)1 February 2020

13:15 Handicap 1200m
Horse Pearl King (NZ) 7 G
Iffraaj / Nuance
Breeder G J McCarthy
Owner AJ'S STABLE
Trainer M W Walker
Result 2/10
15:15 Handicap 1100m
Horse Surge (AUS) 4 G
Exceed and Excel / Antillanca
Breeder Darley
Owner MMW STABLE
Trainer L Dragon
Result Won/11
16:50 Handicap 1200m
Horse Siam Warrior (AUS) 5 G
Exceed and Excel / Yesterday
Breeder Darley
Owner MIDDLE KINGDOM STABLE
Trainer J Peters
Result Won/12

KYNETON (AUS)1 February 2020

14:01 3yo+Fillies & Mares Maiden 1450m
Horse Ragnars Bride (AUS) 3 F
Brazen Beau / Viking Turf Belle
Breeder Pepac Atf Ept
Owner Sheamus Mills Bloodstock P/L (Mgr: S A Mills), Chesapeake Thoroughbreds Pty Ltd (Mgr: A J Roberts) & Winton Bloodstock (Mgr: B L Toohey)
Trainer M Price & M Kent Jnr
Result Won/10
15:46 Handicap 1850m
Horse My Clementina (AUS) 5 F
Cape Cross / Permeate
Breeder Mr G Russell
Owner F M D'Agostino & Ms C M Alderson
Trainer Ms C Alderson
Result 2/9

LINGFIELD (GB)1 February 2020

13:10 Flat Hcap 4YO+ 6f
Horse Barrington (IRE) 6 G
Casamento / Mia Divina
Breeder C. Marnane
Owner Mr Frank McAleavy
Trainer M Appleby
Result 2/9
13:45 Cleves S. (Listed) Flat 4YO+ 6f
Horse Good Effort (IRE) 5 C
Shamardal / Magical Crown
Breeder Rabbah
Owner Mr Abdulla Al Mansoori
Trainer I Mohammed
Result Won/7
Horse Soldier's Minute (GB) 5 G
Raven's Pass / Hadba
Breeder Rabbah Bloodstock Limited
Owner Weldspec Glasgow Limited
Trainer K Dalgleish
Result 2/7
14:55 Winter Derby Trial (Listed) Flat 4YO+ 1m 2f
Horse Court House (IRE) 5 G
Dawn Approach / Crossanza
Breeder Nanallac Stud
Owner H R H Princess Haya of Jordan
Trainer John Gosden
Result 2/7
15:30 Flat 4YO+ 1m 4f
Horse Where's Tom (GB) 5 G
Cape Cross / Where's Susie
Breeder Recycled Products Limited
Owner Recycled Products Limited
Trainer M Madgwick
Result Won/8

MACHECOUL (FR)1 February 2020

12:30 3yo Maiden 1600m
Horse Galidermes (FR) 3 G
Hunter's Light / Angie Eria
Breeder Emanuela Ferrero
Owner Mme Maryvonne BLOT
Trainer J. BOISNARD (S)
Result 3/13
Horse Jenufa (FR) 3 F
Hunter's Light / Jezlay
Breeder E.a.r.l. Haras Du Logis
Owner ALEXANDRE PEREIRA
Trainer HA. PANTALL
Result 2/13

MEYDAN (UAE)1 February 2020

15:00 Maiden 1400m
Horse Enchanting Man (GB) 4 G
Dawn Approach / Al Baidaa
Breeder Godolphin
Owner Hakim Abdalla
Trainer S Seemar
Result 2/16
Horse Leadership (IRE) 4 G
Raven's Pass / Prussian
Breeder Godolphin
Owner Union Racing
Trainer S Seemar
Result 3/16
16:45 Handicap 1200m
Horse Speedy Move (IRE) 8 G
Iffraaj / Beautiful Filly
Breeder Rabbah Bloodtock Limited
Owner Touch Gold Racing & Sean Ewing
Trainer S Seemar
Result Won/16
17:55 Handicap 1800m
Horse Dolmen (FR) 5 G
Dawn Approach / Acatama
Breeder Aleyrion Bloodstock Ltd
Owner Adnan Khan
Trainer S Seemar
Result Won/16
Horse Welford (GB) 7 C
Dubawi / Avongrove
Breeder Darley
Owner Nasir Askar
Trainer S Seemar
Result 3/16

NEW PLYMOUTH (NZ)1 February 2020

16:30 Handicap 2000m
Horse Shakespeare (NZ) 3 G
Poet's Voice / Ulfah
Breeder Botsky Pty Ltd
Owner S J Barber & J W Benner
Trainer J Benner & H Wynyard
Result 2/11

PENANG TC (MAL)1 February 2020

15:00 Handicap 1400m
Horse Phan Nee Star (NZ) 5 G
Iffraaj / Summer Nymph
Breeder A S Murdoch, Central, NZ
Trainer E BREUKELEN
Result Won/13

RANDWICK (AUS)1 February 2020

16:30 Expressway S. (G2) 3yo+ Open Weight For Age 1200m
Horse Alizee (AUS) 5 F
Sepoy / Essaouira
Breeder Darley
Owner Godolphin
Trainer James Cummings
Result 2/7
Horse Standout (AUS) 3 C
Exceed and Excel / Bahia
Breeder Corumbene Stud
Owner Corumbene Stud Pty Ltd (Mgr: G Altomonte), G Altomonte, Ms L N Smith, G Severino, A G Altomonte & T Altomonte
Trainer G A Ryan
Result Won/7

SAPPHIRE (AUS)1 February 2020

14:16 Maiden 1600m
Horse Dip Me Lid (AUS) 4 G
Helmet / Dancing Doll
Breeder Redbank North
Owner Redbank North Pty Ltd, (Mgr: J A Middleton), R A Shannon, D Gorman, K A Jacobs, M Phipps, D Nolan, B Quade, Ms L Stevenson & Royal Blue Baggers (Mgr: J R Nagle)
Trainer K R Dryden
Result Won/7
15:26 Handicap 1400m
Horse Rosebank (AUS) 5 F
Helmet / Eliza Park
Breeder Carrington Park
Owner Gold Class Racing Pty Ltd (Mgr: Mrs S G McGuinness)
Trainer Luke Pepper
Result 3/7
Horse Strike a Beau (AUS) 3 G
Brazen Beau / She Has Arrived
Breeder Glenelg Park
Owner Aj's Bakery Pty Ltd
Trainer Richard Laming
Result 2/7

SIRACUSA (ITY)1 February 2020

14:45 Handicap 3YO 2100m
Horse Outlet (IRE) 3 F
Outstrip / Assumption
Breeder D. G. Iceton
Result 2/6
15:55 Handicap 4YO+ 1300m
Horse Gloriux (GB) 6 G
Exceed and Excel / Najraan
Breeder Rabbah Bloodstock Limited
Result Won/10

TOOWOOMBA (AUS)1 February 2020

16:46 Handicap 1200m
Horse Rhyming Puppet (AUS) 6 G
Poet's Voice / Pinocchio's Sister
Breeder Balmoral Operations Pty Ltd
Owner B Fawcett & P Crowe
Trainer B F Cavanough
Result 3/8

YEPPOON (AUS)1 February 2020

15:35 Handicap 1200m
Horse Tadween (AUS) 4 G
Poet's Voice / Sultah
Breeder Shadwell Stud Australasia Ltd
Owner K J Miller
Trainer K J Miller
Result 2/7

31 January 2020

AL AIN (UAE)31 January 2020

17:30 Handicap 1600m
Horse Dubawi's Thunder (GB) 9 G
Dubawi / Eclaircie
Breeder Darley Stud Management Company Ltd
Owner Bouresly Racing Syndicate
Trainer R Bouresly
Result 2/15

AL-JANADRIAH (SDA)31 January 2020

04:15 Handicap Open Four Years and more Usual Fillies 1600m
Horse Amazing Speed (IRE) 8 F
Shamardal / Kind Words
Breeder Darley Stud Management Company Ltd
Owner Naif Fayhan F. Almndeel
Trainer NA.Almindeel
Result Won/13

BAHRAIN (BHR)31 January 2020

14:25 Handicap 3YO+ 1600m
Horse Al Jellaby (GB) 5 G
Exceed and Excel / Dolphina
Breeder The Niarchos Family
Owner Al Mohamediya Racing
Trainer OSAMA HASHIM
Result Won/8
15:15 Conditions 4YO 1800m
Horse Sadara (BHR) 5 F
Helmet / Mazyoona
Breeder Mr K. Rahim
Owner H.H. Sh Moh'd bin Abdulla bin Isa Al-Khalifa
Trainer J. Naylor
Result 2/4

BOWEN (AUS)31 January 2020

17:22 Class 3 Set Weight 1200m
Horse Marching Orders (NZ) 5 G
Sepoy / Start Packing
Breeder Mrs H G & W G Bax
Owner Mrs E L Taylor, M J Pascoe & Ms C M Kirkwood
Trainer Clinton Taylor
Result 2/11

CANTERBURY (AUS)31 January 2020

18:45 3yo Maiden Handicap 1250m
Horse Plaquette (AUS) 3 F
Exceed and Excel / Medaglia
Breeder Godolphin Australia
Owner Godolphin
Trainer James Cummings
Result Won/5
19:15 3yo Maiden Handicap 1550m
Horse Hostage of War (AUS) 3 G
Epaulette / Kidnapper
Breeder Mrs N Grant-Taylor
Owner B Sokolski, C Wenck, R Zuttion, Outlawed (J Edwards), Ocean Five Racing (T Price), A Havig, M Stiff, T W M Racing (Mrs S Moshopoulos), A Grant-Taylor, Mrs N Grant-Taylor, R Garozzo
Trainer C J Waller
Result Won/6
21:45 Handicap 1100m
Horse Super Oasis (AUS) 3 F
Exceed and Excel / Puzzle
Breeder Newhaven Park Stud
Owner C L Chen & Miss P M Chen
Trainer C J Waller
Result Won/11

CLUB HIPICO (CHI)31 January 2020

14:42 Handicap 3YO+ 1000m
Horse Cosmic Balance (CHI) 4 C
Fast Company / Collection
Breeder Pablo Benavente Crestá
Owner Dani Orlandi
Trainer José Ignacio Inda D.
Result Won/15

DUNDALK (IRE)31 January 2020

17:00 Flat Hcap 3yo+ 5f
Horse Nigg Bay (IRE) 6 G
Exceed and Excel / Muaamara
Breeder Lofts Hall Stud & Mrs C. R. Philips
Owner J M O'Riordan
Trainer J F Levins
Result 2/12
18:00 Flat 4yo+ 1m 2¾f
Horse Princess Yaiza (IRE) 5 F
Casamento / Undertone
Breeder F. Stynes
Owner Lindsay Laroche
Trainer Gavin Patrick Cromwell
Result 2/4
19:30 Flat Hcap 4yo+ 1 mile
Horse Able Jack (GB) 7 G
Iffraaj / Solva
Breeder Usk Valley Stud
Owner Mark Finnane
Trainer P J F Murphy
Result 3/13